| RobykaBskf a întrebat:

Buna TPU am.1.75 metri 80kg si am sfarcurile tuguiate si un pic sani voluminosi ce as putea am daca slabesc oare sar trage problema? sa revina sani la normal

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

La varsta de 14 ani, organismul este in plina transformare, mai ales hormonala si trebuie sa fii incantata ca ai sanii mai mari, pentru ca fetele care au, de la mama natura, sani mici, isi fac operatie de marire de sani, punandu-si silicoane. Tu ai scapat de aceasta procupare.
Formatul sanilor tai este asa, cu mamelonul proeminent si nu trebuie sa te superi pentru acest lucru deoarece, asa vor arata bine si oricum, prin sutien se vor aplatiza putin si nu o sa se observe.
In legatura cu raportul dintre inaltime si greutate, aici mai ai putin de lucrat, in sensul ca, este necesar sa faci mai multa miscare, sa renunti la bauturile carbogazoase si sa limitezi putin dulciurile.
In nici un caz la aceasta varsta, nu se pune problema curelor de slabire, esti in crestere si organismul tau are nevoie de o hrana sanatoasa si diversificata.
Pisica neagra cu ochi verzi, te-a sfatuit sa slabesti 20 de kg., insa sigur ca, nu a stiut ca este vorba de o fetita, asa cum esti tu, care nu are voie sa faca cure de slabire.
Este vara, fa plimbari in pas alert, mergi cu rolele, cu bicicleta, joaca volei si ultima masa sa nu depaseasca ora 20.
Poti eventuial regla si cantitatea de mancare pe care o mananci si sa folosesti multe fructe si legume, in stare cruda, pe langa necesitatea de a bea cca 2 litri de apa, ceai, supa, in fiecare zi.
Un gand bun si multa sanatate.

| RobykaBskf explică (pentru mariana):

Ce sutien eu sunt baiat!

| mariana a răspuns (pentru RobykaBskf):

Trebuie atunci sa mergi la medicul de familie sa-ti dea trimitere la un medic endocrinolog care va sti ce tratament sa-ti dea pentru a solutiona aceasta disfunctie hormonala. Scuza-ma nu am stiut ca esti baiat, numele luat in avatar de catre tine, poate fi si de fata.
Un gand bun si multa sanatate.

| kar1GaNNN a răspuns:

Nu o sa se intample nimic, sanii vor ramanea la fel daca asa e felul lor.

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Daca-s tari si dor, e o chestie trecatoare. In caz ca nu ai ginecomastie, ceea ce vine de la glande. Oricum n-ai specificat varsta. Oricum esti putin grasutz la inaltimea ta. Eu zic sa te misti cat mai des, si pe termen lung, ca nu ti-a fi rau deloc.winking3

| RobykaBskf explică (pentru Lucian_Magnus_1980):

14 ani am oare am ginecomastie? si nu ma dor

| Huntress a răspuns:

Păi nu ai ce face, dar e indicat sa slabesti vreo 20 kilograme... Oricum, dupa ce vei slabi, sanii vor fi mai frumosi, dar sfarcurile vor ramane aceleasi. Dar trebuie sa slabesti treptat si sa faci sport, ca daca nu exista riscul sa ti se lase si sa se faca vergeturi...

| Satann666 a răspuns:

Sanii nu o sa revina la normal oricat ai slabi, dupa ce slabesti iti trebuie o interventie chirurgicala la sani ca sa revina la normal