| anonymoussssssssssssss a întrebat:

Am 12 ani.1, 58 in inaltime si 53 de kg straight face Si sunt grasa. cel putin asa ma vad eu si parintii. Cum as putea sa slabesc? Eu fac din septembrie dansuri 3 ore pe sapt. si voley 5 ore pe sapt. stiu ca, cu ajutorul sportului slabesc in timp.dar vreau sa mai contribui si eu. ma refer la mancare straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU eşti grasă DELOC!

Ai greutate NORMALĂ ( chiar ideală ); iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 53, 5 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai chiar cu 0, 5 kg SUB greutatea IDEALĂ, aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Toate cele bune.

| anonymoussssssssssssss explică (pentru bursuc001):

Am burta laughing

| bursuc001 a răspuns (pentru anonymoussssssssssssss):

Dă-o jos happy
În acest caz, trebuie să faci exerciţii care "lucrează" muşchii abdominali!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Corpul tau este in continua crestere pana la varsta de 18 ani. Parerea mea ar fi sa mananci mai putin (nu sa flamanzesti) si sa mananci doar cand e nevoie. Sa mananci sanatos, sa te lasi de chipsuri, de mancare din Fast Food-uri, de cornuri cu ciocolata care sunt pline de conservanti si de alte mancaruri nesanatoase (de cele mai multe ori, acestea duc la obezitate, depinde de organism). Ai putea si sa faci sport, diverse exercitii, cum ar fi genoflexiunile, abdomenele, poti iesi la alergat si/sau sa faci un sport care iti place (baschet, inot etc.).

| anonymoussssssssssssss explică (pentru anonim_4396):

Eu nu stiu de ce am 53 de kg...pentru ca eu fac destula miscare dupa mine.( 8 ore pe sapt) si nu mananc chipsuri, mancare din fast-food-uri sau ciocolata. straight face

| վፀiፀፀ a răspuns:

Nu esti grasa. Inca esti in crestere nu iti fa griji in privinta greutatii dar, ca sa nu pui pe tine mananca mai putine grasimi, alimente fainoase sau prajite. Mananca carbohidrati buni, proteine, nu foarte multe fructe si, fiindca esti in crestere nu trebuie sa renunti definitiv la paine sau zahar. Succes!:3

| anonymoussssssssssssss explică (pentru վፀiፀፀ):

Am putin "colacei" ca sa zic asa laughing in spate

| Georgemy2 a răspuns:

Mai putina mancare si sa fie sanatoasa, abtine-te de la ciocolata si alte dulciuri big grin

| anonymoussssssssssssss explică:

Raspundeti plz la intrebarea mea noua! am nevoie de raspunsuri neaparat!

| ana21maria2001 a răspuns:

Eu am 1.65 si 58'5 kg. Ma vad grasa si nu doar eu ci si alte persoane. Problema e alta, sunt pofticioasa si nu mananc mancare fast-food. PS: nu te infometa, du-te la nutritionist sau alege o dieta disociata.

| Andrei2468 a răspuns:

Ar trebui sa mananci la orele obisnuite si sa mananci cat trebuie la masa. Daca nu mananci destul o sa trebuiasca sa mai rontai cate ceva mereu.Nu mai manca nimic intre mese de cat:iaurt, fructe/legume.In fiecare zi dupa ce ti-ai terminat temele poti isi sa alergi pe-afara.Ca sa fie mai relacsant ti-ai putea pune in urechi castile de ascultat muzica.Incearca sa faci exercitii in fiecar dimineata si ai sa vezi ca o sa slabesti cat ai clipii.
P.S.:Nu uita sa nu mai mananci nimic intre mese decat ceea ce ti-am spus.

Sper ca ti-am fost de folos!happyhappy