| deaa12345 a întrebat:

Am 12 ani, iar luna asta mi-a venit ciclul de doua ori! Deci mi-a venit pe 11 august, iar acum pe 20 august. Ce trebuie sa fac? E ceva grav? FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai dat detalii, dar, bănuiesc că eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual happy
Aşa că, nu ai motive de îngrijorare!

Acum sunt posibile tot felul de "ciudăţenii" în ceea ce priveşte aspectul/durata menstruaţiei!
Cam în 1-2 ani se reglează complet şi atunci ar trebui să ai menstruaţie lunar, cam aceleaşi simptome ( lunar ) + acelaşi aspect/durată al/a sângerării menstruale...

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Probabil ca nu. La inceput este posibil ca menstruatia sa fie neregulata. Daca problema persista mai multe luni la rand, atunci ar trebui sa consulti un doctor.

| ElenaSA a răspuns:

Daca ai si alte simptome mergi la medic. Oricum, este o varsta la care nu este tocmai reglat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e nimic grav, asa este normal.