| Fluffy2 a întrebat:

Buna,TPU! Am 12 ani si aprox. 1.60 m inaltime si cam 47-48 kg.Vreau sa stiu daca sunt inalta/scunda sau grasa/slaba pentru varsta mea. Funda+vot la cel mai bun raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

Parerea mea este ca esti OK! Depinde si in ce scop te intere - daca vrei sa fii fotomodel, atunci valorile sunt altele! Mananca fructe, salate usoare, bea apa multa, dormi suficient si cateva exercitii fizice zilnic, te vor mentine in forma si plina de energie! Zi frumoasa!

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Este foarte BINE aşa cum eşti!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 54, 7 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu 6-7 kg mai PUŢIN decât greutatea IDEALĂ, aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

De fapt, eşti chiar la limita inferioară, spre subponderală ( prea slabă ).

Ai înălţime normală : eşti "hiperstaturală gr. 1" - adică, eşti înaltă.

Vezi graficul de creştere din imaginea 3 de la linkul :
http://forum.7p.ro/Grafice-de-crestere.aspx?g=posts&t=5096

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 1,60 esti inalta pentru 12 ani, dar cat despre greutate esti cam plinuta ar trebui sa slabesti putin.

| mihnulet a răspuns:

Inaltimea nu-i problema in zilele astea (eu am 1.87 m la 13 ani XD) doar ca esti cam slaba trebuie sa ai cel putin 50 si cel ult 60

| AlinNxD a răspuns:

Esti bine asa cum esti

| thegeaba a răspuns:

Nu esti nici inalta nici scunda, nici slaba nici grasa nici urata nici frumoasa, etc.