| CossssssminaaGbb a întrebat:

Am 13 ani, inaltime 1.50 si 70 de kg. Nu am mai crescut de vreo 4 ani laughing. In fine, ce pot sa fac sa pot slabi? Avand in vedere ca am probleme cu inima si sunt astmatica de la nastere? Ma gandesc ca mai am putin si ajung la liceu si ma simt prost deja si de acum cand vad multe fete mai slabute si eu X_x. Mai fac si miscare. De mancat, nu mananc mult. adica respect mesele principale si intre ele mai mananc ceva fructe ( nectarine, piersici, mere, curmale, smochine etc ). Jur ca nu mai vreau sa stau asa si vreau sa slabesc sa fiu normala si nu stiu ce pot face straight face. Va rog multtt helpp mee crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KittyKernel a răspuns:

Ai nevoie de dieta.
In primul rand, daca vrei sa slabesti trebuie sa fii la dieta.Mananca cat trebuie insa cantitati mici,doar ca trebuie sa -ti faci si un program.
Totusi, acum suntem in vacanta, da?
Ei bine, dimineata (pe la ora 8, depinde cum e vremea, sau 7 daca e cald afara) iesi la alergare 30 minute, 1 ora cat poti. Daca vrei sa slabesti iti recomand ca dimineata cand iesi la alergare sa iti iei un pulever gros ca sa transpiri, pentru ca facand asta e mai usor sa slabesti.

Bea cel putin 2l de apa pe zi... Funda?

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă, într-adevăr, datele indicate de tine sunt corecte, atunci ( în cazul tău ) este vorba de Obezitate clasa 1 :(

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 48, 8 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 21 de kg peste greutatea IDEALĂ; aşa că, poţi "da jos" cele 21 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

OBLIGATORIU, trebuie să consulţi şi un medic NUTRIŢIONIST!

Toate cele bune!

| CossssssminaaGbb explică (pentru bursuc001):

Mersii mult :*. Am inceput sa fac cam ce mi-ai zis tu si deja am rezultate destul de bune laughing.

| bursuc001 a răspuns (pentru CossssssminaaGbb):

Cu plăcere happy

SUCCES în continuare!

| alexs99 a răspuns:

Pentru a slabi iti recomand sa te apuci de un sport, fie el de echipa(handbal, volei) sau individual (atletism, tenis, inot).De asemenea, incearca sa faci miscare in fiecare zi, alearga, mergi cu rolele sau cu bicicletele.
O seara buna.

| No10 a răspuns:

Ai putea sa joci fotbal, handbal laughing si sa mananci la dieta si seara sa manaci inainte cu 2 ore inainte sa dormi tongue

| Minnie_Kitty_1999 a răspuns:

Daca zici ca ai probleme cu inima eu zic sa nu faci foarte mult sport...insa te poti duce la un nutritionist care iti va recomanda un program pentru dieta.