| Elena20022903 a întrebat:

am 13 ani si 56 de kg(1, 65 inaltime) si imi doresc foarte mult sa slabesc. Nu ma pot abtine de la dulciuri si nici la paine. Mananc incontinuu! Va rog ajutati-ma cu ceva adecvat pentru varsta mea!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MissADEEL a răspuns:

Poti sa faci jogging, sa arzi calorii in felul asta. Exercitii clasice pe care le stim cu totii si care se gasesc la greu pe youtube - cat sa simti ca transpiri.
In rest, cinci mese scurte si slabe in calorii pe zi, in care sa inlocuiesti pe cat posibil dulciurile cu fructe (incearca banana, e dulce si poate simula bine). Evita cremele, grasimile si bauturile accidulate. Nici sa le eviti pe toate dintr-o data nu o sa iti faca bine, o sa simti o pofta irezistibila, asa ca ia-o gradat cu redusul alimentelor si permite-ti cate o iesire pe saptamana de la regim.
Incearca cerealele precum Corn Flakes, combinate cu fructe uscate precum stafidele ca alternativa la micul dejun.
La pranz, carne slaba, peste, pui, orez sa nu fie prajite primele.
Ca sa reduci senzatia de foame, bea apa cand simti ca vrei sa mananci. Sau mananca un fruct.
Daca ai smartphone, descarca aplicatia de la MyFitnessPal, unde iti poti seta un obiectiv de pierdere in kilograme si sa monitorizezi cate calorii consumi si adaugi.

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 57, 8 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 1-2 kg SUB greutatea IDEALĂ; aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, zilnic ), etc.

Toate cele bune.