| Vladka a întrebat:

Am 14 ani si as vrea sa slabesc,am burtica cam mare si doresc rezultate rapide, fac sport(alerg si fac citeva abdomene seara), incerc din greu sa tin si putina dieta si nu vad nichi un rezultat.Va rog ajutati-ma si oferitimi sfaturi de a slabi rapid.Mersi mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La vârsta ta NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ, etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

Toate cele bune.

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Învață să mănânci, să combini corect alimentele și practică un sport de masă.
http://calorii.oneden.com/
Succes!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Nu trebuie sa tii dieta!
Cum esti in crestere,organismul se dezvolta,nu-i nevoie de diete!
Incearca sa renunti la alimentatia nesanatoasa,consuma fructe,legume,fiert, copt, fara prajeli, grasimi, dulce in exces.
Te pup!

| ℓαυяα a răspuns:

Ai abia 14 ani, o sa mai cresti, nu iti trebuie dieta. e bine ca faci sport, si incearca sa nu mananci dulciuri si sa nu mananci dupa ora 7 seara

| Jenniy a răspuns:

Buna. Iti propun sa-ti cauti tu pe net o dieta rapida, ca sunt o gramada si iti alegi care crezi ca ti se potriveste. De exemplu eu am mai tinut dieta Army si e foarte buna, doresc si eu s-o incep din nou de luni, doar ca sper ca esti constienta si de efectul eu-eu care din pacate 100% va aparea, dupa ce tii o dieta drastica. Dar rezultatele deocamdata vor fi pe masura, si daca o vei tine, incearca dupa terminarea ei sa nu faci excese!