| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani.Cum pot scapa de dependenta de dulciuri? Mananc zilnic cate 1 pachet mare de biscuiti cu ciocolata.Sucuri rar beau, beau mai mult sucurile la cutie fara acid.Ciocolata nu prea sunt innebunit dupa ea, doar biscuitii cu glazura pe ei si biscuiti cu ciocolata de aia groasa la mijloc mananc si 50 de biscuiti intr-o seara.Ce pot face in cazul acesta? Mentionez ca glicemia mi-a iesit 112 si doctorita mi-a zis ca daca o tin in ritmul asta peste 4-5 ani dau de diabet.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Mai intai ar fi bine sa iti faci analize la sange inclusiv glicemia si apoi in functie de rezultate vei afla ce se intampla cu pofta ta mare pentru dulce.
Eu zic sa te gandesti ca iti afecteaza sanatatea si vei avea de suferit.
Inlocuieste acei biscuiti cu morcovi/cu mere.
Pune-ti sanatatea pe primul loc
O zi bunahappy

| anonimg a răspuns:

Hotaraste ca o zi sa nu mananci dulciuri. Fii constient ca in ziua aceea ti se va oferi posibilitatea sa mananci cel mai mult dulciuri decat in oricare alta zi. Dar refuzand categoric sa mananci, ti se va dezvolta integritatea, taria de caracter.
Si cel mai important: "Deci fie ca mancati, fie ca beti, fie ca faceti altceva: sa faceti totul pentru slava lui Dumnezeu." (1Corinteni.10:31)
"Nu stiti ca trupul vostru este Templul Duhului Sfant care locuieste in voi si pe care L-ati primit de la Dumnezeu? Si ca voi nu sunteti ai vostri?
Caci ati fost cumparati cu un pret. Proslaviti, dar, pe Dumnezeu in trupul si in duhul vostru, care sunt ale lui Dumnezeu." (1Corinteni.6:19,20)

"Toate lucrurile imi sunt ingaduite, dar nu toate sunt de folos; toate lucrurile imi sunt ingaduite, dar nimic nu trebuie sa puna stapanire pe mine."(v12)

| Fatamuntilor a răspuns:

Fiecare dependenta,, ascunde '' o mica problema, o lipsa a ceva din organism
Solicita un set de analize
Pana atunci redu consumul acelor biscuiti, apoi inlocueste cu fructe uscate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna
consulta urgent un specialist pentru ca cazul tau mi se pare destul de grav poate fi vorba chiar de un diabet zaharat.
O zi buna.

| Ionut_Oreseanu_1990 a răspuns:

Sall incearca sa mananci fructe in loc de dulciuri