| IngerAlb a întrebat:

Buna tpu.Am 15 ani,sunt fata. Ieri la sala,fiind ultima mea zi,am ridicat greutati. Pana atunci, ridicam de 2 kg,apoi am zis sa mai adaug 0, 5 kg..La 2,5 mi se parea cam prea putin,asa ca am mai adaugat 0, 5 pana am ajuns la 3 kg. Am mai pus si un saculet de nisip de 0, 5 kg la ambele picioare.Nu mi se parea grea.Azi am niste dureri foarte mari de burta, nu pot sa merg pentru ca ma doare..nu ma doare daca stau jos..si spatele ma doare super tare.Mentionez ca am si probleme cu somnul.Adorm foarte greu pentru ca nu-mi gasesc pozitia potrivita.Pe spate nu pot sta nici moarta,pe burta stau uneori, dar nu mult si dorm pe o parte.De obicei nu prea stau dreapta, stau cam gheboasa..Toata lumea zicea sa stau mai dreapta.Meh,nu stiu.Ce as putea avea? E chiar asa grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Fain. risti o hernie de toata splendoarea. du-te la ortoped sau traumatolog sau neurolog. nu sta ca tuta ca nimeresti un bisturiu foarte probabil

| express11 a răspuns:

Nu prea este recomandat sa lucrezi cu greutati pana in 17-18 ani, deoarece iti poate afecta cresterea, si deforma coloana. poti face si hernie de disc, adica se rod cartilagiile dintre vertebre.