| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU am 16 ani si de cativa ani am observat ca am doar un testicul in scrot, iar celalalt putin deasupra si la dreata penisului am cautat pe internet si cred ca s-ar putea sa fie vorba despre criptorhidie.Va rog spunet-mi la fel de medic ar trebui sa ma duc in legatura cu problema,daca e nevoie de operatie, daca exista riscuri de sterilitate si cum sa le spun parintilor pentru ca nu cred ca au observat cand eram mic si nu stiu cum sa le spun.MULTULESC ANTICIPAT

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| kornelus a răspuns:

Buna Seara Florine!
As incepe cu urmatoarea precizare:
Informatiile nu sunt in totdeauna corecte.
Cel mai bine dupa parerea mea ar fi sa procedezi in felul urmator:
-Discuta cu ambii parinti despre problema ta intr-un mod privat,daca mai ai alti frati/surori.
-Spune-le deschis despre ceea ce consideri ca ai, si informatiile care le-ai gasit pe internet.
-Mergi cu tatal tau, sau mama ta la un medic urolog(sa fie un pic mai in varsta, acei au experienta mai multa in domeniu)
-Spune-i si medicului tau urolog ceea ce ai spus si parintilor tai.
Nu se pune nici un fel de problema de sterilitate.
Crede-ma!
Lucrez in sistemul medical, si stiu despre ceea ce spun.
Sper ca ti-am fost de folos!
O seara faina!
Sanatate!
Numai bine!

| FLORIN337 a răspuns (pentru kornelus):

Multumesc pentru sfat o sa le spun parintilor in curand

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Pentru consultatie, cauta un medic specialist in chirurgie pediatrica.

| Bucuresti_Rutare_1994 a răspuns:

Salut Florin.
Ai 16 ani, poti merge la medicul de familie pentru a cere un sfat. Daca va fi vorba de o operatie, parintii tai trebuie sa afle despre incident dar exista si posibilitatea ca tu sa ai alta problema mai putin serioasa si sa te faci bine cu un tratament. sfatul meu este in felul urmator: evita o conversatie stanjenitoare cu ai tai si incearca sa rezolvi de unul singur aceasta dilema mergand la medicul de familie.

| FLORIN337 a răspuns (pentru Bucuresti_Rutare_1994):

Multumesc pentru raspuns