| NekoLoriichan3 a întrebat:

Bună TPU!
Am 17 ani, 172 cm înălțime și 65 de kg...
Raportul înălțime -greutate e bunicel(nu arăt grasă), dar vreau să ajung la 60 kg.
Nu am ținut niciodată vreo dietă și nici nu vreau să țin una pentru a slăbi.
De vreo lună și ceva nu mai mănanc după ora 18:00 și fac cardio în fiecare zi și nu se vede niciun rezultat..nici pe cantar.
Cum aș putea să slăbesc 5 kg?
PS:vă rog,nu-mi mai spuneți că trebuie să mănanc multe fructe si legume, că in fiecare zi happy
Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ultimul studiu stiintific a demonstrat urmatoarele
1 o dieta proteica este foarte buna la slabit
2 cardio trebuie impreuna cu ridicari de greutati indiferent de sex
3 nu are importanta care mese manci si la ce ora e egal important e cat bagi in tine, infometarea scade metabolismul asa ca nu te infometa, renunta la zahar, eu am mers la farmacie mi-au dat ceva pastile pentru ridicarea metabolismului

| NekoLoriichan3 explică (pentru RAY):

Nu mă risc să iau pastile pentru cresterea metabolismului.
oricum mersi happy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 62, 7 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 2-3 kg peste greutatea IDEALĂ; aşa că, poţi să slăbeşti 3-4 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Toate cele bune!

| NekoLoriichan3 explică (pentru bursuc001):

Mulțumesc mult! big grin :3

| bursuc001 a răspuns (pentru NekoLoriichan3):

Cu plăcere happy

O zi frumoasă!

| Eduard619 a răspuns:

Incearca sa faci cat mai multa miscare si sa mananci cat mai sanatos incearca sa eviti fainoasele/dulciurile/sucurile acidulate si 100% o sa mearga.Iti sugerez sa inlocuiesti sucurile cu un fresh de grapefruit/lamaie.

| mihaicelsfant a răspuns:

Nu manca paine, deloc.

| NekoLoriichan3 explică (pentru mihaicelsfant):

Nu mai mananc de ceva vreme happy

| mihaicelsfant a răspuns (pentru NekoLoriichan3):

Nici daca iti aduce proaspatalaughing) stiu cum etongue

| NekoLoriichan3 explică:

Că mănanc*

| NekoLoriichan3 explică:

Eduard619
Nu mai beau de muult sucuri cidulate sau cumpărate..am inceput sa beau doar apă si ceai happy
Miscare fac în fiecare zi.
pentru mine, astea sunt basics.
Dar tot nu am dat nimic jos sad

| Eduard619 a răspuns (pentru NekoLoriichan3):

Inseamna ca e vina metabolismului tau... poate slabesti mai greu incearca sa tii mai mult timp si vezi rezultate.

| NekoLoriichan3 explică:

Mersi oricum de sfaturi big grin

| Vanilla2014 a răspuns:

3 mese regulate pe zi...fruct intre mese.
miscare faci, cina inainte de somn cu 2 ore(cat mai light), neaparat mic dejun(este cea mai permisibila masa).
Dieta e un stil de viata sanatos nu un program drastic pentru grasi.
Si tine cont ca si muschiul dezvoltat sau tonifiat cantareste, deci slabitul il poti sesiza si la centimetrii, nu numai la kilograme.

| NekoLoriichan3 explică (pentru Vanilla2014):

Din ultimul timp nu mai mananc după ora 18:00 si mă simt mai bine happy. Mananc bine inainte si gata.
Multumesc pentru sfaturi big grin
Chiar îmi e de folos faza cu micul-dejun happy

| geo69 a răspuns:

Incearca mai putine fainoase spre deloc,mai putine bauturi carbogazoase,daca este posibil numai apa, iar dulciurile sa aiba un loc secundar. In final un sfat propriu, nu iti face mari probleme cu greutatea la varsta ta, esti in crestere, vei avea timp suficient dupa 25-26 ani sa te ocupi de diete.

| AndreeaNG a răspuns:

Bună! Pai ce ai vrea tu sa faci pentru a slabi? Dacă mănânci orice sa nu ai pretenția sa slăbești. Dacă vrei sa slăbești cu adevărat trebuie sa faci "sacrificii". Nu e de ajuns sa favi cardio și când vi de la sala sa te apuci sa mănânci de exemplu cartofi prăjiți. Trebuie sa ți dieta, cum am mai spus și altor persoane, dieta nu consta în a manca un mar pe zi, ci sa renunti la gustările dintre mese, sa nu mai mănânci dulciuri doar în weekend și sa faci mult sport, nu crede ca dacă mănânci legume în fiecare zi o sa slăbești, trebuie sa ai răbdare și sa vrei cu adevărat sa faci asta. Ține te de treaba, perseverenta este cea mai importanta, rezultatele nu se vor vedea imediat, trebuie sa ai răbdare. Eu am 18 ani și recunosc am slăbit foarte mult datorita bac ului din cauza stresului dar lăsând asta la o parte, fac sala de 4 luni, am renunțat la destule chestii, la dulciuri și mansnc mult mai sănătos. De exemplu la masa de prânz, în loc sa mănânci cartofi prăjiți cu carne mănâncă cartofi prăjiți cu salata și asa mai departe. Dacă vrei poți, nu exista scuze. Abia scum se vad rezultatele la mine după 4 luni de sala zi de zi, ai răbdare și cel mai important tine te de treaba. Bafta!

| AndreeaNG a răspuns:

Carne cu salata* scuze am inversat laughing