| udrişte a întrebat:

Am 19 ani si am nevoie de un sfat. De ceva vreme in timpul actului sexual am dureri destul de mari iar la sfarsitul acestuia sangerez putin. Nu am mai fost la un ginecolog pana acum si nici nu stiu cui sa cer sfatul. Var rog doar sa nu lăsați comentarii răutăcioase. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Durerile din timpul actului sexual ( sau de după ) şi sângerările respective NU sunt normale!

Într-adevăr, cea mai "simplă" cauză poate fi o insuficientă lubrifiere vaginală, datorată unei slabe excitaţii şi unui preludiu scurt/ineficient/inexistent.
Dar, de cele mai multe ori, POATE fi vorba de o INFECŢIE genitală/vaginită, ori o afecţiune ovariană ( anexită, sau altele ), etc.

DURERILE din timpul ( sau de după ) actului sexual ( dispareunia ) pot avea mai multe cauze - vezi articolul de la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......eunia_1173

http://www.divahair.ro/......lui_sexual

http://www.ele.ro/......vente-4490

http://www.copilul.ro/......a8275.html

Cel mai indicat ar fi să mergi la ginecolog pentru investigaţii suplimentare!

La ginecolog poţi merge SINGURĂ - trebuie doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune!

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie neaparat sa mergi la ginecolog. Zici ca nu ai fost inca la un ginecolog, asta inseamna ca ti-ai inceput viata sexuala extrem de recent (adica de mai putin de o luna). In situatia ta, e posibil sa ai o infectie. Sangerarile dupa contact sexual sunt adesea semnele unor modificari precanceroase de col uterin, dar acestea apar dupa o vreme de la inceperea vietii sexuale, nu in prima luna. Oricum ar fi, situatia reprezinta o urgenta si e imperios necesar sa ajungi la ginecolog cat mai repede dupa prima aparitie a sangerarii (preferabil in primele 48 de ore sau cat mai repede dupa aceea).