| NimeniAlta123456 a întrebat:

Am descoperit ca am Candidoza Vaginala, si am fost la faramcie, mi-a dat o crema Canesten-Clotrimazol, Macmiror Ovule interne, si Tantum Rosa pentru spalaturi! Eu nu am avut contact sexual, si intrebarea este daca pot sa iau ovulele interne? Am intrebat farmacista si mi-a zis ca le pot lua si nu este nici o problema, dar tot sunt nelamurita si imi este si teama sa fac asta si nu stiu cum sa le iau! am 16 ani! Astept raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai "descoperit" că ai Candidoza Vaginală?

Cum ai "descoperit"?
Ai VISAT noaptea? =))

MEDICUL specialist GINECOLOG trebuia să "descopere" că ai candidoză vaginală - şi asta în urma unui TEST de secreţie vaginală ( "lamela" )!
De asemenea, tratamentul NU se "recomandă" de către o farmacistă, ci se PRESCRIE de către MEDICUL specialist GINECOLOG!

Vezi alte detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......dupa-ceva/

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Revenind la "problema"/întrebarea ta : Dacă eşti virgină, RIŞTI să rupi himenul prin "manevrarea" incorectă la introducerea ovulelor vaginale sau la efectuarea irigaţiilor :(

DEPINDE cât de mare/larg este orificiul himenal!
Ar fi PREFERABIL să utilizezi un APLICATOR pentru ovule şi un irigator pentru spălăturile cu Tantum Rosa!

Vezi alte detalii la linkul :
* Aplicator - http://www.homeonderanged.com/......r-size.jpg
http://www.theodora.com/drugs/images/1857.jpg

* Mod de administrare - http://www.csid.ro/......-11664391/

Vezi detalii despre irigaţiile vaginale în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......u-ceai-de/

| corbulalbrosu a răspuns:

Himenul este o membrana care acopera intrarea vaginala in cazul femeilor virgine. De obicei aceasta membrana are o singura perforatie (insa pot exista si cazuri cu perforatii multiple) prin care se realizeaza eliminarea menstrei lunare. Pentru a obtine un rezultat terapeutic optim, supozitoarele trebuie introduse in partea superioara a vaginului. Ovulele sau supozitoarele prescrise le poti introduce in vagin prin acea perforatie fara sa iti afectezi in vreun fel virginitatea. Multa sanatate.

| Holy2010 a răspuns:

Citeste instructiunile. Pentru ORICE medicament asta e primul pas.
Te speli pe maini si introduci un ovul cu degetul cat mai adanc in vagin seara sau cum ti-a fost recomandat. In general se administreaza inainte de culcare in asa fel incat sa nu curga afara inainte de a actiona in interior. Sa porti un absorbant! Dimineata o sa simti probabil cum curge in momentul in care te ridici.
Crema o aplici la exterior iar pentru spalaturile vaginale se dizolva plicurile in apa si urmezi instructiunile din cutie.

| NimeniAlta123456 explică (pentru Holy2010):

Dar daca nu am avut contact sexual, le mai pot introduce?

| Holy2010 a răspuns (pentru NimeniAlta123456):

Daca ai folosit tampoane sau poti sa introduci degetul inseamna ca poti sa folosesti si ovule.

| NimeniAlta123456 explică (pentru Holy2010):

Nu am facut nici una din chestiile astea!