| Romaniuc_Ana_1980 a întrebat:

Am descoperit la maseaua de minte o umflatura si cred ca e puroi sau creste ea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Hollyg a răspuns:

Buna! Posibil sa erupă si tocmai din aceasta cauza sa fi făcut si infecție. De obicei, in cele mai multe cazuri, molarii de minte nu au loc sa se dezvolte corect (lucru pentru care pot provoca pagube maselei vecine) si din cauza faptului ca ies prea tarziu in cele mai multe cazuri, ies direct cariate lucru ce poate provoca infecție. Un control la medicul stomatolog din timp, te-ar scuti de multa durere mai tarziu.

PS. Mie personal, nu a avut loc sa erupă cu ani in urma, fapt ce a determinat încleștarea in osul maxilarului. Plus ca nu era poziționată corect vertical, ci orizontal. Am scos-o săptămâna trecuta la chirurg, însă primele 3 zile au fost dureroase si critice. In sensul ca mi s-a umflat foarte tare si ca am avut dureri. Azi mi-a scos atele, iar peste 3 luni merg iar la control si peste 6 sa-mi facă radiografie.

1 răspuns:
| aditimus a răspuns:

Maseaua de minte de obicei trebuie scoasa, ori se cariaza ori face puroi.