| Nustiu34567 a întrebat:

Am fost la endocrinolog acum vreo 2 saptamani pentru menstruatie absenta si alte simptome si mi-a spus ca as putea fi suspecta de ovare polichistice sau tiroida foarte putin inflamata. Mi-a prescris lutenyl 10 zile ca sa imi vina menstruatia, iar tratamentul l-am terminat acum 2 zile si tot nu mi-a venit. Dupa aceea am fost sa fac o ecografie abdominala si genitala si mi s-a spus ca nu as avea ovare polichistice ci doar vaginul inflamat si colonul incarcat. Ramane sa fac analize sa vad sigur daca am probleme cu tiroida. Intrebarea mea e: daca tot nu am ovare polichistice, tiroida e foarte putin inflamata si am luat si lutenyl 10 zile, de ce tot nu imi vine menstruatia? Mentionez ca am 16 ani si ultima menstruatie mi-a venit pe 25 ianuarie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Sa inteleg ca o sarcina e complet exclusa, nu?
Tocmai de aia medicii vor sa-ti faca mai multe investigatii, ca sa isi dea seama care e problema, daca ei nu stiu de ce nu iti vine menstruatia, si te-au vazut/consultat si au si analizele tale, noi nu avem de unde sa stim. Poate fi o dereglare hormonala, de exemplu... Dar din nou, nu avem de unde sa stim noi daca nici medicul nu stie.

| OoBunnyoO a răspuns:

In aproximativ primii doi ani de menstruatie, aceasta poate fi neregulata, chiar daca nu exista alte probleme majore in corp.

Prin urmare, daca analizele iti ies bune, este posibil sa fii sanatoasa si sa ai o menstruatie neregulata, daca ai avut prima menstruatie la 14 ani sau 13 ani cel mult. Daca nu este cazul acesta, atunci este posibil sa fie vorba de o dereglare hormonala si este posibil sa iti fie prescris un tratament pe baza de anticonceptionale.