| sonike a întrebat:

Am inceput de vreo 3 luni sa fumez, eu am 15 ani si am inteles ca ma pot opri din crestere daca continui sa fumez, e adevarat? Vreau raspunsuri concrete bazate pe argumente
Dau funda :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Vanilla2014 a răspuns:

Si eu fumez de la 15 ani si este cel mai mare regret al meu. Am 29 acum si sunt "sclavul" acestui viciu ingrozitor. Iti pot da ceva argumente poate te vor face sa renunti acum: obosesti mult mai repede ca un nefumator, ajungi sa ai o presiune in piept aproape zilnic, sforai(apnee), iti miros mainile, hainele, respiratia, financiar nu mai zic...etc.
Eu zic sa te lasi acum cat esti la inceput, iti va fi mai usor.

| sonike explică (pentru Vanilla2014):

Si ai mai crescut in inaltime de la 15 ani?

8 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Nu are legatura una cu alta.

| KodrutZ a răspuns:

Nu e adevarat mai, sint doar prostii. Ai grija sa fumezi MINIM doua pachete pe zi, ajuta la invatat si iti creste masa musculara!

suntserios
| suntserios a răspuns:

De oprit nu te opresti din crestere, dar plamanilor tai sigur nu le va face bine, mai ales ca sunt inca in perioada de dezvoltare

| mihai69 a răspuns:

În funcție și de ce și cât fumezi, poate fi adevărat. Oricum, poate mai poți renunța - e un obicei prost și care în afara cheltuielilor inutile cu țigările, îți aduce și o multitudine de alte inconveniente. Gândește-te doar cum vei suporta un zbor cu avionul de peste o oră...
Gândește-te că nimic nu e mai de preț pe lumea asta față de sănătatea ta!

| nlko a răspuns:

Deci eu chiar nu inteleg de ce cineva ar cumpara un pachet pe care scrie " Fumatul poate sa ucida. "

| MidnightR a răspuns (pentru nlko):

Arata doar ca dependenta individului e mai mare decat instinctul sau de auto-prezervare.

| Vanilla2014 a răspuns:

Nu iti stopeaza cresterea. Iti imbatraneste organismul. Am crescut, 1.68 in momentul actual.