| HalloweenSamy a întrebat:

Am mai multe frici (fobii) Dau Funda la primul raspuns care imi da cat de cat un sfat pentru fiecare in parte:
1.Paianjeni
2.Intuneric
3.Clovni
4.Doctori(dentisti mai mult)
5.Inaltimi
6.Singuratate
Nu stiu ce sa mai fac mi-e frica sa ma duc la psihiatru/psiholog. Am aproape 15 ani nu stiu ce o sa ma fac daca o sa ajung major sau adult in toata firea si eu sa am fricile astea. De asemenea ma simt urmarit tot timpul. Ajutati-ma va rooog repede Dau funda si vot va rooog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ιυвιтα a răspuns:

1.nu e frică ceea ce simți față, păianjeni, ci repulsie, încearcă să-ți imprimi in minte faptul că nu trebuie să atingi păianjenii dacă nu vrei...și nu sunt periculoși, dacă nu îi atingi..deci,keep calm!
2.frica de întuneric e ceva ce va trece cu timpul, te asigur că te vei obișnui, 15 ani nu e vârstă la care trebuie să fii neînfricat.
3.pentru clowni, nu te mai uita la filme de groază. Daca vezi un clawn, doar evită-l si repeta-ti in minte ca e doar un om ca și tine care munceste cinstit pentru a-si câștiga pâinea.
4.Doctorii sunt persoane care au depus un jurământ ca sa ajute oamenii răniți, nu ai de ce să te temi de ei. Cand trebuie să mergi la dentist, gandeste-te ca e doar un mic hop pentru a avea un zâmbet perfect.
5. Dacă ți-e frica de înălțime, nu te forța încercând să o depășești, ai putea avea o trauma, e o frică nefondată, nimeni nu moare de frică, so. poți doar să aștepți sa apară oportunități prin care vei gi nevoit să mergi la înălțime și Îți vei da seama ca nu e un pericol. Exemplu: transportul aerian este cel mai sigur.
6. Singurătatea o poți combate înconjurându-te cu oameni dragi si fiind sociabil.
Sper ca te ajuta cu ceva!
Succes!
Fundă?

3 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Alixu5Trigga a răspuns:

Incearca sa-ti invingi temerile. E cel mai de pret sfat.
Daca nu te simti in stare sa faci aceste lucruri, incepe cu pasi mici :

Inteleg fobia de paianjeni... dar eu cred ca nu ai fobie de aceste insecte ci doar iti este greata de ele big grin
Frica de intuneric nu e ceva grav, tio poti invinge stand in intuneric (pe etape: mai intai 5 minute, dupa 10 minute si tot asa pana ajungi sa nu`ti mai fie frica)
Frica de clovni nu stiu daca poate fi invinsa in afara de faptul sa cunosti o persoana care lucreaza ca clovn la circ big grin
Frica de dentist si de inaltimi e mai des intalnita dar, nu e asa rusinos sa iti fie frica de inaltime... Multe persoane au aceasta fobie
N-am mai auzit de oameni carora sa le fie frica de singuratate, stai calm, mereu vor fi persoane langa tine care sa te sprijine happy

Pa, pa! big grin :o happy kisskiss

| Caisim_Ella_1998 a răspuns:

1. Păianjeni, hmm... încearcă să îi eviţi, până la urmă nu te atinge sau in cel mai rau caz te mananca. laughing)
2. Intuneric, e normal la varsta ta, oricine trece prin aceasta experienta, cu timpul vei scapa de ea.
3. Clovni, meh...aici e amprenta filmelor horror, tot ceea ce poti face e sa te gandesti ca (,) clovnii sunt niste personaje amuzante (te poti gandi la circ)
5. Incearca sa eviti sa te urci undeva foarte sus, aici nu prea te pot ajuta.
6. Orcine are aceasta fobie, frica de a ramane singuri e teribila, incearca sa tii persoanele dragi tie aproape, restul vor pleca singure. happy