| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Deci, cand eram mica toata lumea imi spunea ca sunt mult prea slaba, iar parintii mei imi cumparau de toate, ba chiar luam si pastile, dar nu ma ingrasam de loc. Deoarece toti puneau presiune pe mine cu mancatul mereu incercam sa mananc cat mai mult, dar pot spune ca acum am putina burtica, iar asta nu imi place... daca stiti ceva care sa ma ajute sa slabesc la loc (pana la urma toti ma luau cu al ingrasat, iar eu am inceput sa fac ceea ce imi spuneau rudel fiind foarte mica si daca va spun ca nu stiam nici prin cele mai adanci vise ca o sa stau acum si o sa caut metode de slabit; sint ca turbez!) Va rog, ajutor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum, pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| XxXLoL1xXx a răspuns (pentru bursuc001):

Am 16 ani, 150 (si ceva nu stiu sigur) si 43 kg.

| bursuc001 a răspuns (pentru XxXLoL1xXx):

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 50, 5 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 7-8 kg SUB greutatea IDEALĂ, aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, zilnic ), etc.

O zi frumoasă.

| XxXLoL1xXx a răspuns (pentru bursuc001):

Stiu chestia asta, dar se vede foarte urat cand imi iau de exemplu un tricou mulat si ce ar trebui sa fac sa port tricouri largi toata viata? (vorba vine). Iar la mine in clasa este o fata care este cea mai inalta din clasa si are 39 kg la 16 ani... Spune ca de la 13 ani nu a mai pus deloc in greutate... Dar ma rog, nu asta conteaza. Poti sa ma ajuti? Te rog. puppy dog eyes

| bursuc001 a răspuns (pentru XxXLoL1xXx):

Am EXPLICAT şi mai sus : NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Cel mult, pentru "burtică"/"colăcei" poţi să faci multe abdomene : evident, NU dintr-o dată, începi cu puţine şi, TREPTAT, creşti nr acestora...

| mont a răspuns:

Poti incerca sa mananci mai putin si sa faci ceva sport.

| Anonim1989077656477 a răspuns:

Am si eu aceeasi problema, doar ca e din alte cauze. Daca vrei sa scapi de burtica fa abdomene.te ajuta daca pui melodia preferata, asa faci mai multewinking