| iusty12 a întrebat:

Buna TPU...
Am niste probleme de comunicate... ma refer la faptul ca atunci cand vorbesc incurc foarte mult cuvintele... le spun pe invers sau ceva de genulaughing
De ex. Eu vreau sa spun "am fost ieri cu bicicleta" in loc sa spun asta eu spun " am fost ieri cu ciclibeta".
Foarte des incurc cuvintele. sau mai am momente in care vreau sa spun ceva, am in minte chestia pe care vreau s.o spun. dar spun alt cuvant... si ma enerveaza chestia asta deoerece mi se intampla foarte des si eu cred ca din aceast cauza persoanele se indeparteaza de mine...
Unii spun ca am dislexie dar nu are nici o treaba cu dislexia deoarece dislexia este o problema cu cititul si cu scrisul...
Va rog fara raspunsuri din astea la mistoreala...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Incearca sa nu te grabesti cand vorbestihappy

| CezaraEM a răspuns:

Buna!
Mi se intampla si mie laughing, dar nu trebuie sa te alarmezi, trebuie sa stai calm si sa vorbesti coerent si incet, fara graba, nimeni nu te alearga, nu?
Asa o sa scoti cuvintele corect!

| dopmic a răspuns:

Mi se intampla si mie chestia asta in ultima vreme dar nu e prima dat la mine mi sa mai întâmplat. Deci eu cred ca o solutie ar fi sa citestii o carte sa iti pui ordine in gânduri eu acum am o perioada dezordonata sa zic asa. Si ma gândesc la mai multe si in loc sa spun sa zic asa " vreau sa mănânc " spun "vreau sa supa " sau na greseli d'astea. Te ai prins. O alta solutie e sa te concentrezi mai mult la ceea ce spui si asa cu siguranta o sa fii mai atenta la cum vorbeștiwinking laughing

| iusty12 explică (pentru dopmic):

Citest cărți in general laughing
Chiar nu stiu de ce fac așa. încep să cred că sunt o ciudată care nu poate lega două cuvintelaughing