| TPUSenior01 a întrebat:

Am niste probleme, ma ajutati? Deci sa incep cu inceputul. In cap am scalpul/pielea capului uscata foarte tare chiar azi cand am facut baie era tot uscata, si ma mananca si capul ingrozitor si nu ma scarpin ca apoi mi se sojeste pielea si ramane la vedere in par si apoi toata lumea poate ar sa zica ca nu ma spal in cap happy Ce sampon foarte bun sunoasteti si imi recomandati sa nu mai am problema aceasta? Si cu pielea fetei la fel, este uscata (ciudat ca mama si tatal meu au avut tenul gras) Ce crema imi recomandati pentru imi ingrasa putin pielea sa nu mai fie uscata, ma deranjeza foarte tare happy Si am niste linii rosii/galbene mama mea a zis ca sunt de cum m-am ingrasat, le am de anul trecut si tot la fel au ramasa, am numai pe solduri si nu stiu ce crema sa folosesc va rog si aici sa imi spuneti un produs bun! Si ultima problema este ca pe picioare am pori rosii de la firele de par, si nu am nici o idee cum sa scap de ele, m-am si epilat cu bigul, si acum ca vine vara imi este si rusine sa port un pantalon scurt sau o fustita, fetele trebuie sa arate bine pe picioare nu? Va rog sa imi recomantati tot ce stit, cremele, saponul!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pentru problema scalpului mergi la dermatologie, pentru ten aplică ulei de migdale dulci, pe șolduri ai vergeturi (nu mai scapi de ele), aplici local cremă cu alantoină, epilează-te cu ceară (nu big!), pentru început mergi la salon sau dacă se pricepe mama ta, să te ajute.
Bea lichide multe, ai o deshidratare accentuată (apă plată, ceai, lapte, compot, supă, suc făcut în casă).
Sănătate!
Pa, pa.

3 răspunsuri:
| MEIALI a răspuns:

Pentru problema scalpului mergi la dermatologie

| fear1234567 a răspuns:

La farmacie si intrebi acolo,.

| Radu9 a răspuns:

Si eu am un fel mai usor eu am pielea foarte aspra.Du-te la un dermatop si vezi ce ai.Pana atunci date cu lapte de corp dupa ce faci baie si in fiecare seara.