| Gabii19 a întrebat:

TPU! Am o durere de spate si de burta jos si nu inteleg de ce. Nu trebuie sa imi vina menstruatia..si chiar nu am idee ce se intampla. Pe langa acea durere, am senzatia ca am febra musculara la picioare. Stie cineva ce poate fii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dureri de spate/burtă/ovare pot apărea ca simptom premenstrual, ori în perioada ovulaţiei ( mai RAR )!

Durerea poate fi una de ovare, care radiază spre spate.

Simptomele premenstruale pot să apară cu 3-7 zile ( sau mai RAR, chiar cu 10 zile ) ÎNAINTE de a veni menstra.

Ori, chiar mai DEVREME - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/sindromul-premenstrual_1047

Menstruaţia poate să apară şi mai devreme ( în cazul unei dereglări )...

De asemenea, durerile de ovare ( mai rar, de spate ) pot să apară în cazul unor afecțiuni ale ovarelor : anexită ( răceală/inflamație a ovarelor ), chist ovarian, ovare polichistice, etc.

Cel mai indicat ar fi un control la medicul de familie și CERI o Trimitere la ginecolog ( pentru o ecografie ovariană ); eventual, vezi ce zice și medicul de familie...

Febra musculară NU are legătură cu aceste dureri.

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Febra musculara la picioare?
Ai alergat in ultimul timp sau ai stat mult in picioare?
Poate ai racit daca te doare asa.
Du-te la medic.
Te pup!

| Iamnotme a răspuns:

Probabil te-ai racit la ovare, la rinichi...

| ionupo a răspuns:

Ai mai jos un site cu informatii despre problema pe care o ai. http://www.topmedica.ro/blog/durere-de-spate-ce-sa-fac/.
Cred ca poti pune intrebari chiar pe site. Succes :)

| Fata026 a răspuns:

Salut!
Menstruatia nu tine cont tot timpul de calendar sau de cum gandesti tu. In mare parte ar putea sa fie vorba despre asta deci e tot ce-ti pot spune. Sper ca ti-am fost de ajutor!

| Laur_Laurentiu_1987 a răspuns:

Ma luat de căte va ore durerea de burta și de spate