| 1112 a întrebat:

. Buna TPU.straight face.
. am o foarte mare problema.crying.
. de craciun am primit un papagal perus. si acum cateva zile i. a data mama niste varza ca a facut salata. si de atunci e cam bleg. adica mananca. dar sta doar pe jos. si e imbufnat app tot timpul. zici ca ii e frig.straight face. oare dc? de la varza?
. va rog.straight face. multumesc.:*.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Eu nu cred sa fie din cauza ca e singur.Am avut si eu un perus care mi-a trait 8 ani fara sa aiba pereche.
Nu prea e bine sa stea pe jos,asta e un semn de boala. Sfatul meu este sa nu il tii in bucatarie(pentru ca acolo se fac aburi si ii dauneaza),in curent sau in locuri unde sunt variatii de temperatura,iar noaptea sa ii invelesti colivia cu o paturica dar ai grija sa-i lasi si aer.
Daca boala lui este de la mancare, atunci inseamna ca are si diaree sau vomita, dar este posibil sa fie si de la microbii de pe foaia de varza.Chiar daca mama ta a spalat-o, mai raman niste microorganisme pe suprafata ei si poate puiul tau e mai sensibil.Suna un veterinar si spune-i ce are(sa nu faci prostia sa mergi cu el la cabinet pentru ca e frig afara si o sa moara), asa vezi si parerea unui specialist chiar daca veterinarii nostri nu se prea pricep la pasari o sa-ti dea un antibiotic sau niste vitamine care sa-l mai puna pe picioare. Papagalul meu se mai inviorase de la vitaminele prescrise de medic, dar a murit ca era batran...al tau daca e tanar sper sa se faca bine.

4 răspunsuri:
| LionelAndres a răspuns:

Are gaze la stomac

| meriiAmber a răspuns:

Nu cred ca ar trebui sa ii fie rau din cauza ca a mancat varza.
Multe pasari, in special perusii si canarii mor din cauza frigului si/sau caldurii.Si mie mi-au murit tot din cauza asta sad

| Kavinski a răspuns:

Personal eu cred ca are nevoie de partener/a...la ai mei uit sa le dau apa si mancare dar sunt hiperactivirolling on the floor) crede-ma ca as face schimb cu tine daca al tau tace din guralaughing)

| Adelaide13 a răspuns:

Buna...uite, eu nu cred ca este din cauza a ceea ce a mancat. O posibilitate ar fi faptul ca este singur/singura. Si eu am doi perusi, dar la inceput aveam doar unul.iar medicul mi-a recomandat ca pana ii cumparam o pereche sa aiba in colivie o oglinda. O sa vezi ca o sa stea foarte mult in fata acelei oglinzi. Una mica. big grin