| DiiaDie16 a întrebat:

Buna TPU ^_^
Am o fobie legata de vene si sange. Cum as putea sa inving teama asta?
P.S. unii dintre voi s-ar putea sa radeti, dar nici nu stiti cum sta treaba cu fobia de vene.Asa ca decat sa dati niste raspunsuri de prost gust mai bine stati in banca voastra...zicwinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| malexandrum a răspuns:

E posibil sa ajute daca citesti ceva articole in domeniu. Nu garantez, dar merita incercat. De asemenea, stai linistit(a), sunt multi in situatia asta.

| DiiaDie16 explică (pentru malexandrum):

Idk. in fine, nu cred ca voi scapa in curand laughing

7 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Toata viata am avut o fobie in legatura cu sangele,nu suport sa vad la nimeni sange,am o retinere si o teama, crede-ma ca nu am reusit sa scap de aceasta fobie nicidata si nici nu voi reusii, acelasi lucru il simt si cu inaltimea, consider ca trebuie sa te resemnezi si sa incerci sa nu mai bagi in seama pe cat posibil, altceva nu prea ai ce face

| DiiaDie16 explică (pentru Felys):

Seriously? nu vreau sa raman asa pe viata :'(
las' ca o sa-mi treaca cu timpul(incidentally: succes, sper sa iti treaca)

| PeFuga a răspuns:

Daca singura, pin autosugestie, nu reusesti, cred ca un psihoterapeut te poate ajuta! Daca gasesti unul bun, desigur, si daca vrei si tu sa scapi de fobiile tale...

| DiiaDie16 explică (pentru PeFuga):

Eh.lasa..nu am nevoie de psihoterapeutlaughing imi trece cu timpul(cred)

| PeFuga a răspuns (pentru DiiaDie16):

Primul pas este negarea laughing

| DiiaDie16 explică (pentru PeFuga):

Pai.daa n-am nevoie