| Pisicuta28xd a întrebat:

am o intrebare ....Cum se numeste in romana ESPICULAECTOMIA vine din spaniola. Cred ca stiti ca asa ceva se face la picior langa unghii...Cred ca am si eu asa ceva si as vrea denumirea aceste infectii(sau cum sa o numesc) in limba romana, multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlexRv a răspuns:

Buna Pisicuta28xd!

ESPICULAECTOMIA nu e o infectie. Este o tehnica de tratament pentru UNGHIA INCARNATA.

O zi faina!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Banuiesc ca vorbesti de unghie incarnata si ai nevoie de o mica incizie chirurgicala, ca sa ti se scoata colturile de unghie incarnata, sau chiar unghia toata.
Procedura se face in tara de orice chirurg, doar cu anestezie locala.
In occident se prefera anestezia totala, pentru mai putin stres.

| Elena_Alexandra_Ell_M_1997 a răspuns:

Este la fel Doar ca in romana se pronunta Espiculaectomie