| Madutzza98 a întrebat:

am o intrebare de cateva zile am o infectie la o masea si am fost la doctorul de familie si mi-o zis ca din cauza acelei infectii mi-a iesit un nod sub barbie care ma doare cand il ating... Sa-mi fac griji?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, ai un abces dentar ( puroi la o masea/dinte ) şi NU-l poţi trata "acasă".
Cel mult, poţi să-ţi pui o compresă cu apă rece pe maxilar ( în exterior, pe faţă ) în zona unde este inflamaţia/abcesul ( dacă este cazul ).

TREBUIE să mergi la medicul stomatolog pentru a vedea care este motivul acelui abces : eventual, o să-ţi facă un drenaj ( ca să aibă pe unde se scurge puroiul ) şi o să-ţi prescrie un antibiotic adecvat!

Iar acel "nod sub barbie" este un ganglion inflamat ( datorită infecţiei/abcesului dentar ).

Toate cele bune.

| Madutzza98 explică (pentru bursuc001):

Si ganglionul ala se poate devenii ceva grav?

| bursuc001 a răspuns (pentru Madutzza98):

Nu neapărat.
În schimb, abcesul de la măsea se poate AGRAVA şi puroiul se poate extinde - deci, neapărat, TREBUIE să mergi cât mai curând la stomatolog!

Multă sănătate.

4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Acel nod e un ganglion inflamat si este o reactie normala la infectii. Ar trebui sa te duci la stomatolog si dupa ce iti va curata maseaua, ti se va rezolva si problema cu ganglionul.

| NataliaBianca a răspuns:

Trebuie sa te opereze de urgenta! Acel nod s.ar putea sa se lege de creier si sa elimine puroi dupa care sa mori. Grabeste-te!