Întrebare recomandată | Isabellaaa a întrebat:

Buna TPU am o intrebare pentru cei ce s-au lasat de fumat! Ce stare ati avut in primele zile? mi-a recomandat doctorul niste pastile din farmacie trebuie sa merg sa le cumpar ca altfel nu reusesc sa le las? pe mine ma intereseaza doar cum v-ati simtit in primele zile dupa ce ati renuntat la fumat? multumesc. Funda:*scz.pt categorie

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Nu am fumat niciodata, dar cu ajutorul meu 2 prieteni s-au lasat de fumat. si nu a trebuit nicio pastila, nicio vrajitoare sa le dea in ghioc si nicio zgarda sa ii tin in casa. a trebuit ambitie, vointa si chuppa chups (voiau sa faca ceva cu mana si gura si din lipsa de idei, asta a fost solutia mea). si dintr-un pachet de acadele de la metro de vreo 150 de bucati s-au lasat amandoi. mai greu e la inceput cand simti nevoia sa faci ceva cu mainile, in cam 10-20 de zile iese nicotina din corp si nu mai simti nevoia aia de tutun si intrarea in sevraj. la inceput o iei razna ca simte corpul nevoia de doza, dar daca ai ambitie ii rezisti. ai de ales. ori esti seful corpului tau, ori sclavul sau. esti sclavul cuiva?

| eucumine010 a răspuns:

Iti este foame non-stop laughing. Cel putin la mine asa a fost cazul.

| Isabellaaa explică (pentru eucumine010):

Am inceput sala de 2 saptamani fitness aerobic si obosesc din cauza asta, din pacate fumez de 10 anilaughing si a venit timpul sa le las, da trebuia de mult sa renunt la ele dar nabig grin oricum cu mancatu nu va fi o problema ca ma controlez.Tin si o dieta si nu ma apuc sa omor frigiderullaughing si plus de asta e o cheltuiala enorma 4 euro 60 pachetul mmm uratlaughing

| eucumine010 a răspuns (pentru Isabellaaa):

Chestia cu oboseala se simte cand te lasi de fumat. Parca ai mai multa energie. Oricum eu m-am reapucat si nu fumam/fumez tigari, fumez tutun. Fumez putin oricum, un pachet la saptamana. Probabil imi rulez vreo 5 tigari pe zi. Eu mancam continu, 4-5 ori pe zi, oricum nu ma ingrasam, dar na.

| AikkoxD a răspuns:

Eu m-am lăsat fără pastile, fără nimic. Am renunţat de mult. Trebuie doar să vrei. În primele zile te simţi ciudat, te tentează să iei o ţigară că na, vezi la colegi/prieteni, ţi-e foame şi eşti un pic agitat. O să rămâi cu ticul ăla de a ţine ceva între degete... vreo 2-3 săptămâni, apoi îţi trece. În final, ajunge să te scârbească fumul ăla şi ţigara în sine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu n-am fumat 6 luni. Te poti lasa fara pastile, o sa fie greu la inceput, dar devine mai usor pe masura ce trece timpul.
Ce o sa patesti (mai ales la inceput) cand te lasi :
-stari nervoase
-stari de foame
-simti ca te mananca fata
-foame
-constipatie

Si nici dupa 6 luni tentatia nu dispare, devine mai usor, dar nu revii niciodata cu adevarat la starea aia de nefumator in care nu te tenteaza absolut deloc tigarile. Imi pare rau.

| shadow72 a răspuns:

Agitat...simti nevoia nu neaparat sa mananci ci sa iti tii dura ocupata....multi baga guma cu putere
sincer nu am fost fumator dar am avut prieteni care s-au lasat

| awspam a răspuns:

Eu de la 2 pac pe zi m am lasat brusc, azi am spus gata si gata a fost, mainezi am tremurat apoi 3 zile mai tarziu am invatat sa umplu golul si timpul de fumat cu alte lucruri,,,, nu ai nevoie de nimic decat de ambitie,, bafta

| zaratu a răspuns:

Iti vine sa fumei incontinuu, iti este foame mereu, dar sunt la farmacie plasturi anti-fumat sa iti cumperi din aia cand ai pofta sa fumezi o tigara

Răspuns utilizator avertizat
| JayMeatSucks a răspuns:

Nu ai nevoie de medicamente, ai nevoie de ambitie, si la inceput esti agitat, nervos..stresat..nimic nu iti place si parca numai o tigara te-ar putea calma.Totusi, e greu, da fi tare, o sa merite happy

| ciudatenia1 a răspuns:

Iti zic ca e foarte greu sa te obisnuiesti fara tigari

| Oanaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Nu e neaparat nevoie de pastile, eu m-am lasat singura. In primele zile as fi vrut sa mai fumez dar m-am abtinut facandu-mi de lucru.Ma jucam cu bratara pe care o am la mana, mancam ceva, stateam pe facebook, ma uitam la tv, ma plimbam cu bicicleta, etc...
Succes :*

| thebamboocea a răspuns:

Eu m-am simtit foarte rau. Nu am simtit nevoia sa fumez, nici sa mananc, mi-a fost rau, eram intr-o stare ca de depresie, plus ameteli. M-a tinut vreo o luna.

| CeVaDeGeNu a răspuns:

Crede-ma am fumat 4ani apoi m`am lasat 2 si iarasi m-am apucat dar daca vrei sa te lasi de fumat iti trebuie dropsuri cand simti nevoia de un Dunhill/Kent etc. bagi unul-n gura

| CeVaDeGeNu a răspuns:

Daca obosesti nu e problema tigariilor e problema organismului slab fac sala de 7ani judo de 5ani si nu obesesc chiar daca am fumat si fumez.

| MandM04 a răspuns:

Eu eram foarte agitata ...parerea mea e ca nicio pastila nu o sa aiba niciun efect daca tu nu iti doresti cu adevarat sa te lasi.Trebuie doar sa ai vointa. Succes! happy

| MrsBiscuiti a răspuns:

Te ingrasi, nu te lasa. daca nu e bai cu sanatatea(cel putin) laughing