| catydulcika a întrebat:

Buna TPU.Am o mare problema.Am o bunica care are 80 de ani.Pana acum vreo 3 luni aceasta a locuit la ea acasa.Acum 3 luni am luat-o la mine si la parintii mei acasa, pentru ca la ea statea prea mult timp singura.Eu cred ca are alzheimer.Atunci cand plec undeva,cand vin uita cine sunt si ma intreaba cand vine nepoata ei (adica eu).Noaptea se trezeste si spune ca trebuie sa plecam pentru ca vine cineva (desi nu are cine sa vina pentru ca in casa sunt decat eu,ea si parintii mei care sunt acasa la momentul in care ea spune ca trebuie sa vina cineva).Isi face in fiecare zi bagajele si spune sa mergem acasa la mine (desi suntem deja acolo).Cand vin de afara o gasesc aproape mereu plangand,cand ii fac cafea peste o ora imi spune ca vreo o cafea pentru ca n-a baut cafea pe ziua accea,nu stiu ce sa mai fac cu ea. Uita orice,nu mai stie pe unde isi pune lucrurile. Uneori uita si ce varsta are, cati copii are, ce ar putea avea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Trebuie vazuta de un psihiatru cat mai repede cu putinta. In mod cert este vorba de Alzheimer si ii trebuie un tratament de specialitate. In fine, tratament e impropriu spus pentru ca nu se va vindeca, doar ii va suprima evolutia bolii, sa se realizeze mai incet. Inarmati-va cu rabdare pentru ca e o boala de durata lunga, fara sanse de vindecare si din ce in ce mai fi mai rau din punct de vedere psihic.

| Lawliet14 a răspuns:

Alzheimer cu siguranta, dar trebuie consultata. Mai exista boli destule.

| diablo2 a răspuns:

Du-o la un medic... sa o consulte.