| Alexu2222 a întrebat:

Buna TPU, am o masea care s-a rupt si mai este doar radacina si de 2 zile am o punga mica cu puroi la gingie, am luat amoxacilina, care sunt sansele sa faci septicemie din astfel de cazuri si cat trebuie sa dureze?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Floridori a răspuns:

Tratamentul cu antibiotic se face in mod sustinut, la recomandarea medicului, atat ca durata, cat si ca tip si cantitate.

Daca iei doar o zi ori doua, sau faci tratamentul cu antibiotic aiurea, infectia bacteriana devine mai rezistenta si mai dificil de tratat.