| Evileye6 a întrebat:

TPU! Am o mica mare problema, am inceput studierea sistemului circulator la biologie si doamna profesoara a vrut sa ne ia sange ca sa evidentieze grupele de sange. Toate bune si frumoase, ne-am oferit trei fete, dar, surpriza, doamna profesoara nu avea decat un singur ac de seringa (gol in interior), ne-a dat vata si spirt sa ne dezimfectam pielea si acul dupa ce fiecare se intepa, Acum fiind gol pe interior, iar prima care s-a intepat a sangerat destul de mult, mi-e foarte frica ca eu, care m-am intepat a doua si colega mea, evident care s-a intepat a treia, sa nu ne fi infectat cu ceva. Am intrebat-o pe colega noastra si spune ca nu are nimic, eu nu stiu sa am ceva ceci am facut cam 5 seturi de analize in ultimele 6 luni iar ultima fata, tot asa spune ca nu are nimic. Poate e o intrebare stupida, dar sa ma ingrijorez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PrecioussGirl a răspuns:

1. din cate stiu, un singur ac se foloseste pe o singura persoana, nu pe mai multe, indiferent daca are sau nu ceva.
2. asta se intampla la facultate sau la liceu/generala?
daca e la facultatea de medicina, asistenta e ok. daca e la liceu/generala mi se pare putin aiurea sa intepi copii doar pentru asa ceva, ca doar nu ii scoti medici.
iti recomand sa faci analizele la 6 luni, de orice eventualitate, insa nu te panica, nu ai de ce. :*
Insa e bine sa iti iei masuri de precautie.

| Evileye6 explică (pentru PrecioussGirl):

Faza e ca sunt la liceu la profil de stiinte ale naturii si cam da, vor sa ne scoata medici...

| PrecioussGirl a răspuns (pentru Evileye6):

In cazul asta poti discuta si cu doamna diriginta sau doamna director. chiar nu mi se pare normal.
macar daca tot vrea sa va arate atat de multe, sa lucreze steril, nu cu un singur ac intepi 100 de persoane.
e incostineta aceasta asa zisa profesoara.

7 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Instrumentele care intra in contact cu sangele se sterilizeaza in autoclave (oale sub presiune, ca si kukta, dar la presiuni si temperaturi mai inalte). Faptul ca a sters acul cu spirt este apa de ploaie.
Totusi, daca nu a avut niciuna dintre voi hepatita si daca aveti imunitatea in regula nu aveti de ce sa fiti ingrijorate.
Oricum, mare inconstienta din partea cadrului didactic. sad

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum a putut sa faca tampenia asta profesoara aia? Femeia aia trebuie zburata din invatamant daca fac tampenii din astea.Mi se pare absolut aberant sa va puna sa faceti asa ceva, si mai grav ca voi ati acceptat. Eu zic sa le spui parintilor si sa ia masuri. O reclamatie urgenta, sa nu mai faca si cu alti copii asa ceva.

| untu a răspuns:

Doamna profesoara ar trebui sa aiba 3 ace de seringa de unica folosinta, asa ca sa evitam cazuri de infectare
(ex:de virusul HIV, SIDA, hepatita, etc...) Daca pateste sau daca se imbolnaveste unul dintre 3 voluntare, atunci ea va avea de tras la raspundere in fata directiunii si politiei!

| StefiChan8D a răspuns:

Depinde de persoana cum sangereaza. Nu cred ca trebuie sa te ingrijiorezi. Si eu am sangerat mult la seringi, dar n-am nimic. Dar ar trebui sa eviti sa te oferi voluntara la asta daca este doar o seringa. Dar daca prima fata a spus ca n-are nimic, atunci n-are nimic.

| diabolykull a răspuns:

Dupa parerea mea, la prima fata, sangele poate nu s-a coagulat la fel de repede, totusi si profesoara putea sa aiba 3 ace