| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema azi mi-a venit menstruatia pentru prima data am aproate 12 ani(peste 1 saptamana jumate fac 12 ani) de dimineata mi-am dat chilotii jos si ma avut niste pete negre-rosii (un fel de maro) nu am bagat in seama si mi-am schimbat chilotii iar peste o ora era iarasi in cealalta pereche noua de chiloti niste pete rosii iar atunci mi-am dat seama ca mi-a venit... Am sunat-o pe mama sa ii spun si mi-a spus sa imi pun un tampon dintr-o cutie. Mi l-am pus iar acum nu stiu ce trebuie sa fac (nu ma doare nimic).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Felys a răspuns:

Nu trebuie sa faci nimic deosebit, stai linistita ca e ceva normal, nu este obligatoriu nici sa te doara.Fa-ti programul tau obisnuit si relaxeaza-te ca nu ai motive de ingrijorare.Cand si cand mergi la baie mai schimbi tamponul in rest bucura-te de vacanta

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Contul tau este ilegal pe acest forum, deoarece ai sub 12 ani! Administratia a fost avertizata!

| Speranta12 a răspuns:

Uite aici explica clar despre menstruatie https://www.youtube.com/watch?v=UGKcB4q3Slg

| Anonim97695333thf a răspuns:

Nu trebuie sa faci ceva anume. Doar trebuie sa iti schimbi tamponul daca iti curge abundent odata la 3 ore si daca iti curge mai putin odata la 6 ore sau chiar cand se umple. Daca vezi ca se umple il schimbi nu astepti si daca o sa inceapa sa te doara iei pastile