| dennis17 a întrebat:

am o problema cred, am varicela si de cateva zile tot se agraveaza adica se fac tot mai multe bubite una langa alta, credeti ca asa este normal? si la unele apar ceva alb in varf, niste sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

In varicela aparitia veziculelor se face in valuri/puseuri eruptive la interval de 1-2 zile. Nu le atinge, nu le rupe caci, dupa vindecare vor ramane cicatrici adanci.Nu face baie in perioada eruptiva. Este posibil ca acele vezicule cu varf alb sa se fi suprainfectat cu bacterii--- tamponeaza-le cu alcool mentolat ( se gaseste la farmacie). Numai bine!

| mdany a răspuns:

Pacat ca ai aceasta forma de infectie, caci si eu chiar anul trecut prin craciun am facut varicela si a fost infernal.Dar. nu iti fac griji, o data ce treci de ea nu va mai revenii deloc.In primul si in primul rand trebuie sa ai grija sa nu iesi afara din casa, sa nu aerisesti mult.sa nu ai contact cu aerul fiindca boala se hraneste cu oxigen intre " " spus.Stai in pat,nu fa sport deloc, alimentatia trebuie si ea aleasa corect + multe lichide. Un alt lucru e sa nu le scarpini indiferent cat ar fi de enervante pe parcursul zilei si al noptii caci iti raman semne PE VIATA.Cel putin la mine asa sunt.,sa nu intri in contact cu lumea externa,fara musafiri sau altii de genu. Oricum boala se transmite prin cale aeriana asa ca si familia ta e predispusa sa o faca,sau daca au facut-o norocul lor. Baie nu fa deloc, sau dus doar asa strictul necesar, caci apa contine oxigen si ea...ma rog vezi tu.Si sa te mentii curat pe parcursul a 3-4 saptamani cat va tine boala.Insanatosire grabnica.

| alicebella a răspuns:

Buna denis! Fii atent si eu am avut varicela chiar si azi mai am ceva bubite.Toata saptamana am stat acasa si m-am plictisit.Sa iti apara bubite multe e normal, dar sa iti apara bubite cu ceva alb in varf e la fel de normal.Este un lichid cu puroi ...nu trebuie sa te scarpini sau sa storci acel lichid pentru. ca o sa iti apara dupa ce iti trece acolo unde te-ai scarpinat vei avea asa ca niste gropite.eu abia astept sa-mi treaca de tot varicela ca sa vad daca mi-au ramas semne.Asa ca nu te panica e ceva normal! Sper sa te faci bine!:*