| Sorina23 a întrebat:

Am o problema cu matreata. Am incercat sampoane anti-matreara si tot nu am scapat de ea. Ce sampon imi recomandati sa folosesc? Multumesc.happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Incearca schauma. Dai de 2-3 ori cu el la fiecare spalare
Secretul e ca la final sa iti clatesti foarte bine parul de preferat bagi capul sub jetul de dusi si insisti sa fi sigur ca in parul tau nu mai e nici urma de spuma sau altceva. Insista foarte mult pe clatire asta e principala cauza a matretii nu samponul

9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de o dermatită seboreică ( în general, mătreaţa este o formă a acestei afecţiuni )!

TREBUIE să mergi la un control la medicul specialist dermatolog pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat!

Evident, ÎNTÂI mergi la medicul de familie pentru Trimitere la Dermatologie.

Din păcate, aceasta este o afecţiune cronică :(

Deci, NU se tratează definitiv, doar se ameliorează...
Din această cauză, dermatita "reapare", chiar în urma unui tratament potrivit.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Dermatita/dermatita-seboreica_1343

http://www.doxologia.ro/......-scalpului

http://www.romedic.ro/dermatita-seboreica

"Dermatita seboreica este o afectiune cutanata caracterizata prin cruste (scuame) albicioase, unsuroase sau uscate.

Matreata si scuamele sunt, ambele, forme ale dermatitei seboreice." - SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/Dermatita/dermatita-seboreica_1343

Deci, AI dermatită seboreică :(

Toate cele bune.

| wolder a răspuns:

Cu acest sampon mi-a trecut definitiv matreata

https://www.google.ro/......ps?/search

| Sorina23 explică (pentru wolder):

Mersi pentru ajutor, dar is fata.laughing

| AlexandruRares a răspuns (pentru Sorina23):

Nu are nici o importanta chiar daca samponul este pentru barbati il poti folosii cu incredere.

| wolder a răspuns (pentru Sorina23):

Sunt fata si eu
formula pentru barbati este acelasi lucru doar ca este mai concentrata

| GabrielaIoana a răspuns:

Si eu tot Schauma iti recomand dar sa stii ca depinde de tipul de scalp al fiecaruia. Nimeni nu iti poate recomanda ceva care sa iti mearga sigur bine. Eu de exemplu fac matreata de la Head & Shoulders pe cand alti zic ca e un sampon bun. Depinde de fiecare.

| blaablaablaaa a răspuns:

Frate fi atent cum am scapat eu de matreata laughing Nu mai lua samponuri care iti promit toate cacaturile. I-ati sapun Dove si spala'te cu el pe cap, chiar daca suna aiurea, functioneaza.

| Vasilescu_Andrei_1992 a răspuns:

Nu conteaza ce sampon folosesti chestia e ca matreata aceea provine de la spuma ramasa trebuie sa te clatesti bine la cap dupa ce te speli sa nu ramana niciun pic de spuma.

| VladdDN a răspuns:

Depinde şi cum te speli.