Întrebare recomandată | anonima3826 a întrebat:

Am o problema cu parul.E tot mai rar din cauza ca se subtiaza firul de par. Ce as putea folosi pentru indesirea parului? Funda celui mai complex raspuns happy

Răspuns Câştigător
| Yasemyn a răspuns:

Buna!
Iti spun din experienta, uleiul de ricin este cel mai bun happy
Uleiul de ricin mai contine si vitamina E, minerale, proteine, avand si numeroase proprietati antibacteriale, antifungice si antiinflamatorii. Cele din urma sunt legate de cresterea sanatoasa a parului. Masca cu ulei de ricin aplicata pe scalp ajuta la cresterea circulatiei sangelui la nivelul foliculilor de par, ceea ce duce la o mai buna crestere a parului. Cand radacina firului de par este hranita cum trebuie, firul va fi mai puternic, mai rezistent si mai elastic putand deci sa creasca si mai lung fara sa existe riscul ruperii.
Uite ce am folosit eu :
1. Inainte de a aplica uleiul de ricin pe scalp, incalzeste-l putin, astfel incat sa il poti suporta pe par. Desparte-ti parul in doua parti egale si aplica uleiul pe scalp si pe radacini facand miscari circulare cu degetele. In acest fel, te vei asigura ca uleiul va fi mai bine distribuit la nivelul scalpului. Parul n-ar trebui dat cu ulei de ricin, pentru ca avand o consistenta mai groasa poate fi indepartat cu greu, si oricum, este important sa-l folosesti la radacina.

2. Dupa ce ai uniformizat bine uleiul de ricin si ai masat scalpul ca sa imbunatatesti circulatia, leaga-ti parul intr-un coc si acopera-l cu o capa de dus. Infasoara si un prosop deasupra si lasa-l sa stea asa in jur de o jumatate de ora-o ora sau chiar toata noaptea. Uleiul va patrunde in acest fel mai bine in par, hidratandu-l si facand-ul mai stralucior.

3. La sfarsit, samponeaza-ti parul in intregime pentru a indeparta uleiul din zona scalpului si de pe par. Poti folosi aceasta masca cu ulei de ricin saptamanal, timp de o luna, o luna si jumatate, pana cand vei vedea si primele rezultate. Daca ai si alte probleme cu parul (deshidratare, matreata sau crestere lenta), mai poti folosi si uleiul din seminte de in, luat sub forma de supliment sau aplicat local.

Important de stiut: uleiul din ricin are un miros neplacut, gretos, iar ca sa-l combati il poti amesteca cu ulei din samburi de struguri sau ulei de masline. In acest fel, ii vei mai scadea si din consistenta vascoasa. Ca sa faci cea mai sanataoasa masca cu ulei de ricin, opteaza pentru unul care este obtinut prin presare la rece.
Bafta kiss

9 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

Există câteva remedii naturale puternice. Documentează-te despre tinctura de ardei iute și măștile cu gaz lampant. Cam acestea două sunt cele mai bune și au dar rezultate la cele mai multe persoane. Alt ingredient foarte bun pentru păr, dar mai "soft", e uleiul de cocos, care îl hrănește și îl lasă mătăsos.
Schimbă șamponul pe care îl folosești cu unul natural, fără SLS și parabeni (îți recomand Vivanatura, pentru tipul tău de păr).
Daaar un alt aspect FOARTE important este să ai grijă să te alimentezi corect. Mănâncă fructe și legume cât mai multe și evită toate tâmpeniile care conțin zahăr/ îndulcitori sintetici + coloranți și alte E-uri. Hidratează-te bine(2l+ pe zi), dar exclusiv cu băuturi naturale: apă plată, ceaiuri, limonadă cu miere de albine, freshuri etc.
Poți lua și un complex de vitamine pe o perioadă de 1-2 luni cu pauză între administrări.
În timp, rezultatele se vor vedea. Dar mare grijă să nu neglijezi partea de "tratament interior".

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Ulei de masline/gaz/spalaturi cu frunze de nuc/coji verzi de nuc/ nu mai folosi placa(daca folosesti) cand folosesti ulei de masline, poti adauga si un galbenus si vitamina A.
Sunt trucuri naturale care nu pot face rau.
O zi frumoasa sa aihappy

| spy2o a răspuns:

Ulei de ricin?

| Danişor a răspuns:

Salut! pai in cazul tau ai putea sa te speli zilnic pe cap sau ai putea sa incerci cu ulei de ricin.Bafta in continuare!

| nico097 a răspuns:

In cazul in care te speli zilnic pe cap se subtiaza firul de par si cade.Incearca cu ulei de ricin mereu da rezultate.Bafta.

| AndreiPisoias a răspuns:

Cumperi un gel de ras dai cu el in cap iei si o lama si tai parul. Cand creste la loc nu mai ai probleme.

| corinaaa21 a răspuns:

In general uleiurile te ajuta foarte mult, cel de masline, ricin si cred ca cel mai mult cel de cocos. Berea de asemenea te va ajuta, pentru ca are drojdie, galbenusul de ou, sau diferite sampoane de la farmacie. Cel mai bine ar fi sa mergi la farmacie si sa cumperi medicamente pentru par si unghii. Iti spun din experienta

| kytty04 a răspuns:

Daca te speli des pe cap nu o mai face spalate mai rar

| Ionela_Iulia_1994 a răspuns:

Iti pot spune sigur ca uleiul de masline, ajuta mult. Aplica-l la radacina si la varfuri, mentine-l cam o Ora si pe urma spala-l:-).