| Roxxy03 a întrebat:

Am o problema. Daca un coleg de la mine din clasa a luat varsat de vant de la sora lui dupa doua saptamani iar in timpul scesta a venit la scoala fara sa aiba bubitele pe el. Se poate sa fi luat virusul de la el? crying va rog ajutati-ma.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Daca nu o ai cand esti copil o poti avea si cand esti adult.asa ca mai bine acum.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, este posibil să faci varicelă - colegul era contagios cu 2 zile înainte de a-i apărea bubiţele!

Vezi alte detalii şi la linkul :
http://dr.herdea.ro/medicale/61/varicela

http://www.sfatulmedicului.ro/varicela

Toate cele bune.

| Roxxy03 explică (pentru bursuc001):

Off. Multumesc frumos. sad

| bursuc001 a răspuns (pentru Roxxy03):

Cu plăcere happy

Multă sănătate.

| Lawliet14 a răspuns:

Da, este posibil, exista o perioada de incubatie. Ideea e ca e bine sa faci acest "varsat de vant".

| Ventilator12345 a răspuns:

Este posibil, dar nu e chiar asa nasol, nu iti face griji. Adica, este una din bolile copilariei si e ceva normal. Mai bine acum decat prea tarziu.