| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema destul de dificila. As dori sa comenteze cei care au trecut prin situatii similare sau au putina experienta in domeniu. Am o inaltime de 1.76 si 84 de kg. As vrea sa slabesc la o greutate ideala deoarece nu ma simt bine in pielea mea. Am celulita, vergeturi. Sunt la o varsta destul de incompatibila cu aceste fenomene. Mai exact 18 ani. Imi cade parul. Sanii mei sunt mici. Pielea este aspra si moale. Oboseala accentuata. Sufar de : Tahicardie sinusala, suflu sistolic, hipertensiune arteriala, hiperinsulina, cifoscolioza, hipotiroidism, trigliceridemie ridicata, grasime pe inima si astm bronsic. Mai demult am avut si probleme cu alimentatia. Aveam perioada in care nu mancam vreo 2 zile.Iar a 3 a mancam prostii..Niciodata nu am reusit sa mentin o greutate normala...Slabeam. Ajungeam brusc la subponderalitate din cauza lipsei de mancare, dupa care mancam si ajungeam aproape la obezitate. Acum mananc sanatos, sport nu fac, doar exercitii cardio, alergat cu cainele, plimbare. Mentionez ca am avut o perioada, o luna de depresie in care eu ma linisteam mancand. Am luat de la varsta de 9 ani medicamente pentru tiroida. Euthyrox si Iodid. As dori un sfat. Tratamente naturiste, alimentatie compatibila cu probleme mele. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

In primul rand sa ai vointa, multa vointa. Daca oamenii au construit rachete si le-au trimis in spatiu, inseamna ca orice este posibil daca lupti si te zbati!
Fa cardio dar la sala, intens bicicleta, banda etc
Recomand sa incepi sa pui ceva banuti deoparte si sa mergi la medic specialist in nutritie, o sa iti faca un rand de analize si apoi o sa primesti o dieta personalizata.
Deci regim si sport.
Dar ce functioneaza la mine nu functioneaza si la mine.De aceea eu recomand dieta personalizata in functie si de antecedentele tale medicale.
Vointa si perseverenta si toate se pot rezolva!