| Ingerfararipi333 a întrebat:

Am o problema destul de serioasa zic eu. Am 16 ani si sunt clasa a 10 a, de aproximativ 3 ani am ameteli continuu, (din pacate nu am avut o copilarie fericita deoarece parintii mei au divortat iar eu am ramas la mama, iar aceasta lasandu-ma la bunici iar ea plecand in strainatate pentru a-mi oferi strictul necesar cred ca m-a afectat destul de serios.) Mi-am facut toate analizele ca sa descopar cauza ametelilor, dar toate analizele de sange au iesit foarte bune, in limite normale, insa la urina mi-a iesit o infectie cu Enteroccocus spp, am urmat tratamentul timp de 7 zile (astazi fiind a 7a zi, am luat Tavanic 500 mg la 24 de ore) si astazi cand eram la liceu brusc mi s-a facut rau (am mai patit si inainte de tratament dar si in timpul acestuia dar ca astazi niciodata), ma durea capul si cand am aplecat capul ca sa scriu m-a luat o ameteala ingrozitoare, am cerut voie afara cu o colega si am stat pe banca la aer, am avut un atac de panica (tremur, ameteala in continuare, agitatie si amortirea degetelor mici de la mana plus senzatie de voma) eu sunt o fire foarte panicoasa si ma sperii usor. Nu inteleg de ce ma simt asa... pur si simplu imi vine sa plang numai cand ma gandesc ca sunt asa de 3 ani si ca nu imi pot desfasura activitatile normale. Am renuntat la sport din pricina simptomelor mele deranjante si parca sunt trista uneori. Am fost acum un an si la consilierul scolar, insa m-a ajutat pe moment si dupa deloc. Din motiv ce am facut toate analizele si sunt in regula nu inteleg ce am de ametesc, setul analizelor cuprinde hemoleucograma, Vsh, Bacteria Helicobacter Pylori (care a iesit negativ), am facut si analiza pentru glanda tiroida pentru ca am in familie 2 cazuri (mama si bunica din partea mamei) si aceasta a iesit in limite normale, calciu, magneziu, potasiu, etc. Toate sunt bune. Nu inteleg. Cred ca totul pleaca de la psihic. Pentru ca de acum 3 ani cand am inceput sa am toate simptomele acestea eram la scoala, iar eu cand ajung in mediul acela incep sa ma simt rau pentru ca asociez starea de rau cu liceul. Mi-e foarte frica sa nu lesin. Dupa episodul de astazi, inca nu mi-a trecut senzatia de ameteala nici acum si nici nu ma pot intinde pentru ca se invarte casa cu mine. Ce ma sfatuiti sa fac? Si cum sa elimin gandurile ca ar putea sa mi se faca rau? Sper ca ati avut rabdare sa cititi totul, dar ma simt mai bine daca ma descarc aici. Multumesc, astept mesajele voastre!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Cred că trebuie să pleci de aici: "asociez starea de rău cu liceul". De ce? Nu e normal. Analizează-ţi motivele. Ar trebui să ai o cu totul altă viziune. Mulţi si-au dat seama mai târziu în viaţă că aceia au fost anii cei mai frumoşi. De ce să îţi dai seama atunci, si să nu îi privesti chiar acum ca fiind frumosi?
https://www.youtube.com/watch?v=fcokoGjTpCQ

| Goete a răspuns:

Te sfatuiesc sa nu te mai autocompatimesti, asta iti creeaza problema. Ce sa zica altii care au crescut in razboi sau nu au ce pune in gura?

| pufulescu a răspuns:

Chiar tu spui ca asociezi starea de rau cu liceul... nu cumva ar trebui sa schimbi locul, sa te duci la alta scoala, poate apare vreo schimbare?!

| Carasin a răspuns:

Ești așa deoarece ești stresată ca părinții tăi au divorțat încearcă sa uiți, încearcă sa nu te mai sperii așa de ușor, cînd îți este rău nu te panica

| IRINACRETU a răspuns:

Bună ziua, numele meu este Irina și vă cer permisiunea de a fi contactat de reprezentantul companiei producătoare a medicamentului Tavanic, Terapia. Compania are obligația de a colecta date legate de siguranța tuturor produselor comercializate, în interesul pacienților care le utilizează. În cazul în care sunteți de acord, vă rugăm să transmiteți aici sau pe adresa office@sigurantapacientului.ro datele dumneavoastră de contact (adresa de email). Acestea vor rămâne confidențiale și nu vor fi folosite decât în scopul declarat mai sus.

| IRINACRETU a răspuns:

Numele meu este Irina și vă cer permisiunea de a fi contactat de reprezentantul companiei producătoare a medicamentului Tavanic, Terapia. Compania are obligația de a colecta date legate de siguranța tuturor produselor comercializate, în interesul pacienților care le utilizează. În cazul în care sunteți de acord, vă rugăm să transmiteți aici sau pe adresa office@sigurantapacientului.ro datele dumneavoastră de contact (adresa de email). Acestea vor rămâne confidențiale și nu vor fi folosite decât în scopul declarat mai sus.

| IRINACRETU a răspuns:

Vă cer permisiunea de a fi contactat de reprezentantul companiei producătoare a medicamentului Tavanic, Terapia. Compania are obligația de a colecta date legate de siguranța tuturor produselor comercializate, în interesul pacienților care le utilizează. În cazul în care sunteți de acord, vă rugăm să transmiteți aici sau pe adresa office@sigurantapacientului.ro datele dumneavoastră de contact (adresa de email). Acestea vor rămâne confidențiale și nu vor fi folosite decât în scopul declarat mai sus.