| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU happy! Am o problema foarte serioasa..ma confrunt cu ea de o saptamana deja..Sunt fata, am 15 ani si desi ma spal cu sapun si ma dau cu deodorant sub brat si seara si dimineata tot miros urat dupa un timp adica mereu inainte cu o ora sau doua sa ajung acasa de la scoala simt eu ca putin miros..chiar nu stiu ce sa fac..ma spal, ma dau si cu deodorant si ma dau si cu spray sau parfum in fiecare seara inainte de culcare si in fiecare dimineata inainte sa merg la scoala..ma puteti ajuta? straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Aphrodytha a răspuns:

NU internetul te ajuta in diagnosticarea unei chestii de genu'. Daca te-ai ingrasat doar 2 kg. si NU esti supraponderala..Sau cat de cat grasuta. iti recomand sa te duci la un specialist. Internetul este cea mai proasta decizie ce ai lua-o in a gasi o solutie. De aia exista doctori, daca ar fi atata de bun netu' nu s-ar mai face nimeni doctor

34 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu mai folosi spray si parfum,. ci deodorant stick, uscat. Si poarta numai bluze de bumbac 100%. probabil porti bluze de plastic. de aceea mirosi oricat te-ai spala.

| AllleAlllexandra a răspuns (pentru Brigaela):

Multumesc mult happy! chiar am sa incerc sa folosesc numai deodorant..si un deodorant bun ar fi cel de la Lady Speed Stick?

| Brigaela a răspuns (pentru AllleAlllexandra):

Pentru mine, cel de la Lady Speed Stick cu Aloe Vera este excelent. ma rad in axila cam o data la 3-4 zile, ma spal de 2-3 ori pe zi si de fiecare data, imediat dupa ce ma sterg, ma dau cu deodorantul acesta. Exista si o varianta care pretinde ca nu lasa pete (Stainguard), l-am folosit si pe acesta si este bun (imi place mai mult cel cu Aloe)

| AllleAlllexandra a răspuns (pentru Brigaela):

Multumesc mult happy! am sa incerc si eu atunci sa imi iau unul si sa ma dau cu el happy

Abh
| Abh a răspuns:

Epileaza parul de la subrat, efectele se vor vedea imediat.

| AllleAlllexandra a răspuns (pentru Abh):

Ma epilez... doamne... in fiecare saptamana de 2-3 ori ma epilez.

| Abh a răspuns (pentru AllleAlllexandra):

Te epilezi sau te razi cu lama? Fiindca e o diferenta!

| AllleAlllexandra a răspuns (pentru Abh):

Da? serios? nici nu am stiut laughing. draga. exista epilare cu lama sau cu ceara nu sa te razi cu lama.

| aumih16 a răspuns (pentru Abh):

Te razi cu lama! emo kid esti!

| hardy1 a răspuns:

Foloseste Lady Speed Stick, stiu ce zic crede-ma.

| AllleAlllexandra a răspuns (pentru hardy1):

Lady Speed Stick nu pateaza hainele negre? happy Intreb asta pentru ca pana acum toate deodorantele ce le-am avut mi-au patat hainele negre, roz si rosii si chiar nu mai vreau sa mi le patez happy

| RobertAlexandru65 a răspuns (pentru hardy1):

Cel mai prost deodorant posibil, mama a primit cadou unul si cand s-a dat cu el si nu a avut niciun efect, ca si cum nu l-ar fi folosit. Daca mai dai sfaturi despre deodorante macar sa stii cat de bune sunt.

| hardy1 a răspuns (pentru AllleAlllexandra):

Ba da... pateaza putin dar nu mirosi...

| Brigaela a răspuns (pentru RobertAlexandru65):

Are mama ta o problema, crede-ma si nu generaliza. Folosesc acest deodorant zilnic de 15-17 ani si nu miris nici macar vag. Il folosesc sute de femei si la fel, il foloseste chiar si sotul meu (care face usor alergii si nu suyporta deodorantele de barbati) si dupa o zi intreaga, desi barbat, nu miroase nici un pic. Hardy stie ec vorbeste, este un deodorant excelent, probabil nu s-a potrivit cu mama ta, dar asta este un caz la cateva milioane

| horia2012 a răspuns:

Citeste toate raspunsurile+dialogurile. Parca sunteti niste babe la piata.
Sigur ai gasit solutia. Daca ai fi cautat 5 min pe Google ai fi gasit asa ceva:
http://sanatate.bzi.ro/......brat-21170
sau
http://www.click.ro/......57054.html
mai bine:
http://www.divahair.ro/......anspiratie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Teas ajuta din toata inima dar crede-ma nu stiu...:S

| Aphrodytha a răspuns:

Ti-ai schimbat de curand deodorantul? Daca da asta ar putea fi cauza. cele cu afise gen " inhiba transpiratia" " nu lasa pete" etc sunt foarte PROASTE. de fapt nu inhiba trasnpiratia o face mai abundenta. mirosul transpiratiei este dat si de-o dieta proasta ( nesanatoasa)..incearca sa te hidratezi cat mai sanatos adica cu apa nu sucuri. nu folosi abundent deodorante peste parfumuri. tot ce faci e s-o inrautatesti. zi-mi ce ai schimbat in ultima luna de exemplu in viata ta.

| AllleAlllexandra a răspuns (pentru Aphrodytha):

Am inceput sa mananc mai sanatos deoarece mancam numai mancare prajita de la fast food si alte prostii de genul. happy ..atat..in rest folosesc acelasi deodorant si nu mi-am schimbat in rest nimic in viata mea ..sucuri nici nu prea beau doar la ocazii si asta este foarte rar in rest eu beau numai apa plata happy..chiar nu stiu atunci ce ar putea sa fie cauza dar mai am cam 2-3 saptamani pana la banchet si chiar vreau sa scap de mirosul urat.

| Aphrodytha a răspuns:

Te-ai ingrasat in ultima vreme? Mai mult de 5 kg?

| AllleAlllexandra a răspuns (pentru Aphrodytha):

Nu. dar pot sa spun ca nu sunt o persoana chiar slaba slaba dar nici grasa grasa sunt cam intre... poate si asta este problema.dar pana acum nu am mai patit asa..am sa incerc sa imi schimb deodorantul ca poate si deodorantul ce il folosesc e de vina.

| Aphrodytha a răspuns (pentru AllleAlllexandra):

Ultima vreme zic. nu o luna. zic. un an cam asa. Zi-mi pe privat inaltime si kg, si o sa-ti mai zic mai multe

| AllleAlllexandra a răspuns (pentru Aphrodytha):

Am incercat sa iti trimit mesaj dar nu ma lasa deoarece de 2 zile mi-am facut cont pe TPU si inca sunt la utilizator junior.

| simomih a răspuns:

Poate fi vorba si de alimentatie sau poti fi alergica la unul din ingrdientele deodorantului.Iti recomand un deodorant cu peste 19%aluminiu..am vazut o emisiune in legatura cu asta.De asemenea, seara dupa ce te speli te poti da cu ceva alcool gen spirt care sa omoare bacteriile.

| AllleAlllexandra a răspuns (pentru simomih):

Am sa incerc chestia cu spirtul. poate o sa imi revin..nu sunt alergica deoarece pana acum nu am mai patit asa. mersi totusi happy

| alinaiuliana89 a răspuns:

Salut, am auzit si eu pe cineva care are o astfel de problema, si din cate stiu trebuie sa te duci la medic, du-te la cel de familie si sa iti recomande un specialist eu zic ca asta e cea mai buna solutie, poti sa te dai cu 5 tone de orice deodorant, daca tu ai o problema cu glandele sudoripare nu faci nimic, de aceea este mai bine sa te vada un medic si sa iti dea un tratament, nu amana, este incomod si rusinos dar vei avea rezultate. succes sper sa fie de folos

| AllleAlllexandra a răspuns:

Mama mea mi-a spus sa ma spal cu bicarbonat..chiar nu stiu ce sa spun..are un efect anume? ma va scapa oare de miros? voi ce spuneti?

| Aphrodytha a răspuns (pentru AllleAlllexandra):

Nu am auzit de bicarbonat sincer... dar totusi zi-mi. te-ai ingrasat mai mult de 5 kg-10-20 in ultimul an?

| AllleAlllexandra a răspuns (pentru Aphrodytha):

Cam 2-3 kilograme m-am ingrasat.

| simomih a răspuns (pentru AllleAlllexandra):

E o idee buna si bicarbonatul.dar sa storci niste zeama de lamaie in el si dupa te speli:*

| RobertAlexandru65 a răspuns:

Cand te speli la subrat foloseste si sapun fiindca apa nu e suficienta. Nu stiu ce deodorant folosesti, eu foloseam str8 si aveam aceeasi problema. Acum folosesc fa sport si nu miros deloc. Fa sport se gaseste mai greu, daca nu gasesti incearca dove. E la fel de bun. Succes!

| AllleAlllexandra a răspuns (pentru RobertAlexandru65):

Sigur ca ma spal si cu sapun :O ..doamne..daca nu m-as spala si cu sapun as sti de ce miros urat.dar ma spal..mersi mult de sfat happy!