| M4lky4 a întrebat:

Buna TPU; am o problema mai veche si anume : De un an ma mananca capul, deci imi vine sa ma scarpin. Mentionez ca am 16 ani iar atunci cand fac baie nu imi vine senzatia de scarpinat dar dupa 2-3 zile imi vine incontinuu sa ma scarpin... s-ar putea sa am cosuri prin cap sau matreata? Am parul mare. Multumesc Anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Regulile de igiena spun ca ar trebui sa te speli o data la 3 zile. Dat fiind ca ai parul lung, poti sa te speli chiar mai des. Daca te speli mai rar de 3 zile, pe pielea capului se strange sebum (grasime) si mizerie si aer (praf, funingine, chimicale) si atunci incepe sa te manance. Spala-te o perioada mai des si vei vedea ca iti trece

3 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Sampon pe baza de petrol, este foarte bun!

| BroascaCuElice a răspuns:

Matreata

| BroascaCuElice a răspuns:

Dar totusi ai putea sa te speli o data la 2 zile pe cap