| ItDoesntMatter01 a întrebat:

Buna TPU ...am o problema mare! Sunt supraponderal. Am 14 ani, 1.85 si 87 kg :/ alerg in fiecare zi vreo 20 +merg 1-2 ore/sau mai mult (depinde de zi ) nu mănânc mult si nici nu mănâ fast food sau mâncare semipreparată, dar nu slăbesc de loc ..am incercat o grămadă de diete si nu merg ..de ce nu slăbesc? îmi puteti spune voi ceva diete sau moduri de slăbit? PD sunt băiat FUNDĂ

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

In loc sa incerci inca o dieta gasita/recomandata de cineva pe internet, mai bine ai apela la un medic nutritionist care o sa te ajute sa slabesti si totodata o sa te invete sa mananci incat sa iti mentii greutatea pe care ti-o doresti. http://www.i-medic.ro/clinica/clinica-de-nutritie-kilostop

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Într-adevăr, eşti SUPRAPONDERAL ( prea "plinuţ" )!

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 74, 8 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 13-14 de kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi "da jos" cele 14 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Ar fi INDICAT să consulţi şi un medic NUTRIŢIONIST!

Toate cele bune.

| iCappy a răspuns:

LOL la inaltimea ta e perfecta greutatea ta.

| LenoreVoldaren a răspuns:

NU ești supraponderal! La înălțimea ta ești mai mult ca perfect! Nu te gândi că ''Vai, mamă! La 14 ani am 87 de kile!'' NU! Gândește-te că ești înalt, foarte înalt și cu greutatea asta ești chiar bine. Nu trebuie să slăbești nici un pic.

| ItDoesntMatter01 explică (pentru LenoreVoldaren):

Nu mă strică kilogramele doar că am grăsimi depozitate pe abdomen piept si coapse si arată urât...

| Mariusflo a răspuns:

Nu eşti supraponderal, este bine pentru vârsta ta. Am şi eu o întrebare, unde alergi? pe asfalt sau pe un platou ceva?

| ItDoesntMatter01 explică (pentru Mariusflo):

Alerg pe dig, un fel de drum pietruit! poate asa, după kilograme nu par supraponderal dar înfăţisarea mă strică. am colăcei. arăt urât. sunt înalt si robust ..nu-mi place sad Nu prea am iesit cu fete din cauza înfăţişării mele.

| Bogdan1234435 a răspuns:

Nu esti supraponderal. Ai doar 2 kg in plus

| Aly_Alexutzza_1990 a răspuns:

Incearca dieta dukan, eu am slabit 4 kg intr-o saptamana. happy Si incearca niste sporturi ffrumoase, care sa le faci din placere nu doar ca sa slabesti. mergi cu bicicleta, rolele etc.

| Bolo_Dennis_1998 a răspuns:

Nu esti supraponderal. Ai oasele grele. Dar la inaltimea pe care o ai e buna si greutatea.