| maya2010 a întrebat:

Am o problema si sper sa ma ajutati. Deci din septembie nu mi-a venit menstruatia, am amenoree secundara. Am slabit in perioada aceasta cam 6-7 kg, dar acum m-am ingrasat si am o greutate normala. Incerc sa mananc sanatos si sa fac sport, si iau extract de zmeur, ceai de coada soricelului si supozitoare capricorn. Pe 16 luna aceasta se fac 4 luni de cand nu mi-a venit. Ma pot vindeca asa cu tratamente naturiste si alimentatie sanatoasa? Si daca fac sport influenteaza cu ceva? Dau funda, va rog ajutati-ma.
PS: Nu am fost la medic, dar la plafar mi-a recomandat aceste medicamente.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu te poti vindeca cu aceste tratamente naturiste. Din pacate, sportul si alimentatia sanatoasa previn anumite probleme, nu le vindeca.
Nu stiu care este cauza amenoreei secundare, dar daca este cumva slabirea (eventual prin cura) este cazul sa te duci cat mai repede la un endocrinolog. Am o colega care a facut tratamente ani de zile, dintre care vreo 2 i-a petrecut numai prin spitale pentru o amenoree determinata de o cura de slabire si niste pilule de slabit. Ai deja foarte multe luni de amenoree, endometrul tau trebuie sa fie gros si extrem de rezistent. Nu te juca cu chestiile astea. Iei de la plafar niste preparate cu rol de stimulare a hormonilor, care pot da rezultate nebanuit de grave pe acest endometru atat de chinuit. Du-te repede la endocrinolog, incepe tratamentul fiindca situatia ta poate fi grava (nici nu-ti dai seama cat de mult curg in defavoarea ta zilele).

| tyana a răspuns:

Daca ai mai putin de 40 de kg asta poate fi cauza. Extractul din mladite de zmeur regleaza ciclul menstrual dar in cazul tau se pare ca nu da rezultate.Ar fi bine sa te vada un ginecolog si sa vezi ce se intampla.Nu stiu cati ani ai si de cat timp ai ciclu menstrual.

| elena a răspuns:

Draga mea, in cazul tau nu merge medicina "dupa ureche" adica am auzi ca... te rog, mergi la medicul specialist- ginecolog, la o policlinica cu plata, nu iti trebuie trimitere de la medicul de familie, nu pot sa-ti spun efectele negative asupra creierului tau din cauza nevenirii la timp a ciclului menstrual.

| ioana1704 a răspuns:

In primul rand ce varsta ai, ca asta n-ai specificat. Trebuie consultat un medic neaparat. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca asta te poate ajuta: http://suplimentenaturiste.wordpress.com/......eregulate/