Întrebare recomandată | puffyluffymuffy a întrebat:

Am purtat niste pantofi foarte incomozi care m-au batut, stie cineva cum pot sa scap repede de bataturi si eventual ce sa fac ca sa nu mai apara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti fată? Bataturile apar frecvent de la pantofi strîmti, incomozi toc inalt, da cu o crema recomandate sunt cele de la school ele sunt dedicate pentru picioare, tălpi, bătături, dar si cei de la avon au creme bune, cu aceste creme după baie te dai pe talpi cu ele, si masezi pina cind bătătura se inmoaie, si o poti rade cu piatra ponce, cred ca ai asa ceva prin baie, orice femeie care se respecta se da cu asa ceva pe călcîie ca sa nu apară cu bătături cind poarta sandale, sau cind merge vara la plajă. Ce varsta ai? Pantoful a fost cu toculeț? Mersi.

| Danzell a răspuns:

Bataturile apar indiferent de incaltaminte. pana se lasa materialul.

ca sa nu mai ai bataturi cand porti incaltaminte noua, puneti leucoplast pe calcai inainte sa ii porti

| Silvia93 a răspuns:

Hidrocortizon,la farmacie asta mi a dat si mi a trecut in 3 zile
cel mai bine poarta ceva ciorapei sau pune niste pudra in ei ca sa nu te mai jeneze
altfel nu scapi.

| AlexandraBiancaChitimia a răspuns:

Hei! daca ai facut bataturi de la pantofi trebuie sa iti dai pe bataturi cu apa oxigenata si ca sa nu iti mai apara incearca sa nu stai prea mult timp in picioare si nu mai purta pantofi care te strang.

| MariaSofia1999 a răspuns:

Heii, poti sa culperi baneocin praf, grabeste vindecarea si nici nu costa asa mult.Bataturile vor aparea tot timpul daca ai o pereche de pantofi incomozi, nu ai cum sa faci sa nu mai apara.

| Anamariasms11 a răspuns:

Ca sa treaca mai repede nu ai ce sa faci, dar poti prevenii bataturile purtand pantofi pe masura ta sau purtand sosete.
Sper ca ti-am fost de ajutor.