| 。。。✿*゚Viento゚*✿。。。 a întrebat:

Buna TPU.Am si eu nevoie de ajutorul vostru, sper sa ma puteti ajuta!
Sunt in Spania! Am tot auzit de uleiul de ricin ca este foarte bun pentru a evita caderea parului, pentru a face parul a creste mai repede...etc.
Astazi am mers la o farmacie si am intrebat daca au acest uei! L-am cumparat si am intrebat farmacistul daca il pot aplica pe par, el a spus ca nu stie. Mi-a spus ca acest produs farmaceutic el il cunoaste ca fiind utilizat pentru a merge la toaleta.
Am citit si prospectul acestui ulei de ricin si scrie ca activitatea acestui produs este de actiune laxativ si purgativ!

Intrebarea mea este:
Uleiul de ricin ce l-am cumparat eu, poate fi aplicat pe par?!(chiar daca in prospect nu scrie despre acesta tema)?!
Cum trebuie aplicat?! Cat timp trebuie lasat pe par?! De cate ori pe luna de exemplu poate fi aplicat?!

Va multumesc! Si va rog sa imi scuzati greselile ortografice si/sau cele gramaticale!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bessame a răspuns:

Da eu folosesc si e foarte bun insa eu nu aplic chiar de la radacina pentru ca sa stii se claeste putin cam greu si exista posibilitatea de ingrasare in cazul meu ma refer ca am un par moale dar daca al tau e aspru poti incerca sa il aplici direct de la radacina eu il aplic putin mai jos nu in cantitatae foarte mare il las pe,, par 2 ore si apoi clatesc foarte bine dar il fac in combinatie cu vitamina A! asa il amestesc mi-a recomandat farmacista dar poti vedea si pe internet ca este la fel recomandat ulei de ricin cu vitamina A tratament pentru par! e adevarat ce ti-a zis farmacista aia da e folositor in cazuri din alea! dar la fel e bun si pentru par! eu il aplic si pe gene si sprancene putin am grija sa nu imi intre in ochi si genele chiar mi-au crescutbig grin la fel sprancenele se indeasa! Dar pentru par daca vrei sa vezi un rezultat e nevoie aproximativ de 3 luni de tratament sa faci, si eu il folosesc decat de 2 ori pe saptamana desi ma spal pe, par de 3 pentru ca cum am mai zis nu vreau sa mi se ingrase parul!

1 răspuns:
| gabrielgypps a răspuns:

Am gasit exact un articol despre aceasta tema.
Probleme de cadere a parului - Pentru cei care au probleme cu caderea parului sau "chelie", uleiul de ricin este o solutie la indeamana. Tratamentul pentru par presupune masarea pielii capului cu ulei de ricin din abundenta inainte de culcare timp de trei zile pe saptamana. Bineinteles, a doua zi pielea capului trebuie bine spalata si clatita.
aici ai si adresa directa daca doresti sa citesti mai multe despre ricin. http://sanatate.ele.ro/......a5899.html
sper ca te/ai lamurit putin.