| OrangeWind a întrebat:

Am si eu o intrebare.Am fost racita de curand si am luat tratament cu antibiotice(Ospen). Sambata merg la o petrecere si ma gandeam daca e ceva daca beau putin alcool? Precizez ca inca nu am terminat pastilele si inca continui sa iau insa nu ma mai simt rau.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

NU opresti tratamentul cu ospen! --- il continui pana termini toata doza prescrisa. Nu se cunosc incompatibilitati ale ospenului cu alimente sau alcool. Asa ca, poti consuma alcool la petrecere --- fa-o fara exces si amestecuri alcoolice.

| alessia5158 a răspuns:

Este mai riscant un tratament incomplet cu ospen decat consumul de alcool ( ospenul nu are incompatibilitati cu alimente sau alcool! ). Deci, fa-ti tot tratamentul asa cum ti-a fost prescris!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa opresti medicamentele sambata dimineata daca vrei sa bei seara la petrecere... oricum antibioticele combinate cu alcool au efect de anulare, adica ele nu-si mai fac efectul