| marcar a întrebat:

Buna TPU.am si eu o intrebare. Am o infectie urinara si nu stiu cum sa scap de ea. Dar vreau sa spun ca nu ma doare si nici nu am mancarimi, atat doar ca cleiul care mi se scurge e galben.Ma puteti ajuta? Ce ma sfatuiti sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În acest caz, NU ai nici o infecţie urinară!
Atunci când ai infecţie urinară, ai dureri/usturimi/arsuri la urinare, urinezi foarte des şi puţin cantitativ, ai tot timpul senzaţia că trebuie să urinezi, etc.

N-am idee cine ţi-a spus că ai infecţie urinară, dar NU are dreptate :)

"Scurgerea vaginală alb-gălbuie" despre care spui este secreţia vaginală NORMALĂ şi o vei avea până la menopauză ( întreruperea fiziologică a ciclurilor menstruale ).

Doar că, aspectul secreţiei vaginale normale DIFERĂ în funcţie de perioada de fertilitate în care te afli.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.mamicamea.ro/sanatate-femei/secretia-vaginala-normala.html

Dacă acea scurgere/secreţie NU are miros urât/deranjant şi NU este însoţită de mâncărimi sau usturimi, şi dacă are o culoare albă/transparentă ( eventual puţin spre roz ) atunci NU ai de ce să te îngrijorezi.

Toate cele bune.

| marcar explică (pentru bursuc001):

Multumesc din suflet. Am zile cand devine mai inchis la culoarea... Si chiar mai miroase cateodata...sa fie semne de ingrijorare?

| bursuc001 a răspuns (pentru marcar):

Cu plăcere :)

Nu cred să fie vreo problemă.
Totuşi, depinde şi de igiena ta intimă;)

Vezi în ce constă igiena intimă minimală în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......atie-am-o/
Tot acolo poţi vedea şi care pot fi simptomele în cazul unei infecţii genitale...

O zi frumoasă.

| marcar explică (pentru bursuc001):

Multumesc din suflet. Sper ca nu fie vreo problema

| bursuc001 a răspuns (pentru marcar):

Cu plăcerewinking

Multă sănătate.

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este o infectie urinara! Este asa numita secretie vaginala, care apare pe la varsta de 10, 11, 12 ani si pe care o are toate fetele. Secretia vaginala reprezinta de fapt o cale naturala prin care corpul mentine vaginul curat si il protejeaza de infectii.
Nu ai de ce sa-ti faci griji, esti perfect sanatoasa!

| marcar explică (pentru anonim_4396):

Eu am 15 ani. Si mi-a aparut deja de ceva timp... Multi imi spuneau ca este o infectie urinara si daca nu este tratata la timp poti face chis sau chiar poti sa nu ai copii.
dar multumesc

| anonim_4396 a răspuns (pentru marcar):

Nu stiu ce infectie urinara ar putea fi, daca nu ai mancarimi si/sau usturimi. Secretia vaginala cum o ai? Este normala, adica este alb-galbui si fara miros, sau este galben-verzui si are un miros urat?

| marcar explică (pentru anonim_4396):

In unele zile este un alb-galbui, in altele un galben intens. Nu am simtit pana acum un miros foarte urat...este si cand mai miroase

| marcar explică:

Multumesc la fel! :-)