| INeverStopLovingU a întrebat:

Am si eu o problema! Am 15 ani si 2 luni si sanii mei sunt fooarte mici. Menstruatia mi-a venit pentru prima data la data de 15 aprilie, iar apoi mi-a tot venit neregulata, la o luna si jumatate, chiar 2. O alta problema ar fi ca am par pe burta, nu e mult dar e prezent acolo, si aproape peste tot. Poate fi vorba de o dereglare hormonala? Iar intrebarea mea de baza ar fi: de la dereglarea hormonala imi sunt sanii asa mici? Multumesc de raspuns. happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

1. În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a va veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Deci, în privinţa menstrei NU ai de ce să-ţi faci probleme, aceste dereglări sunt foarte frecvente!

2. În privinţa părului de pe burtică : dacă este subţire şi blond ( în general ) atunci NU e nici o problemă!

În schimb, dacă este negru ( brunet, mai închis la culoare ) şi mai gros atunci poate fi vorba despre hirsutism.

"Hirsutismul este cauzat de o crestere a nivelului de hormoni masculini (androgeni). Androgenii sunt produsi in corpul oricarei femei, iar un nivel normal al acestora nu are nici un fel de efecte negative."

Pentru alte detalii despre această afecţiune vezi linkul sursă :
http://www.csid.ro/health/hirsutismul-la-femei-cauze-si-tratament-4350486/

În situaţia în care consideri că şi la tine este vorba despre asta ( hirsutism ) atunci TREBUIE să mergi la un endocrinolog pentru consult/confirmare diagnostic şi tratament.

3. Faptul că ai sânii foarte mici NU este o "problemă" de sănătate, cel mult una de aspect estetic...

De asemenea, DEPINDE cum sunt sânii mamei/bunicii tale - de obicei fetele seamănă la aspectul fizic cu mama/bunica.

Şi chiar dacă dânsele au avut sâni mai mari, ai tăi au timp suficient să crească în următorii 4-5 ani ( până pe la 20 ani pot creşte ).

Cam asta ar fi...

1 răspuns:
| Empathizer a răspuns:

Abia ai intrat in pubertate, sanii vor mai creste in urmatorii ani. Nu e cazul sa te ingrijorezi. Pana la 20 de ani vei fi multumita de rezultat.