| GianyAndrei a întrebat:

Am si eu o problema. Ma doare in partea dreapta jos putin sub buric. Treaba e ca ma doare doare atunci cand tusesc. Ma doare abdomenul si in partea stanga si central doar atunci cand incerc sa ma aplec, gen ma dor muschii abdomenului. In parea dreapta ma inteapa putin cand tusesc. Nu am stari de greata sau lipsa poftei de mancare. Mentionez ca acum cateva zile am jucat niste fotbal si aseara am facut niste flotari. E posibil sa am apendicita? Vreau raspunsuri clare, nu de pe wikipedia.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Da.S-ar putea sa fie o hernie.Trebuie sa mergi la un medic chirurg.Treci mai intai pe la medicul de familie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai hernie inghinala...

Cum sa faci apendicita de la efort?

Aia o faci de la mancaruri.

Sau o mostenesti.

Cea ce ai tu se numeste hernie inghinala cel mai probabil si poti trai cu ea fara sa faci operatie luand tratament...

A doua varianta ar putea fi hernie normala...

Poti observa vene pe testiculul stang. asta se datoreaza efortului...

Poti avea vene si pe cel drept.

Singura modalitate de vindecare e o operatie dar o sa fie foarte naspa dupa ea...
o sa vezi tu

| Coma21 a răspuns:

Toata viteza la spital, fara gluma!

| GianyAndrei explică:

Pai si pana acum faceam mult efort si nu mai mi s-a intamplat asta. Treaba e ca am mai avut febra la abdomen, dar ceea ce nu sunt sigur este in partea dreapta unde daca tusesc ma inteapa putin. Daca ma apas acolo nu ma doarr dau altceva. Doar daca tusesc sau incerc sa imi umflu burta. Imi este frica sa nu am apendita si sa fiu nevoit sa fac operatie, dar faptul ciudat este ca nu am stari de greata sau sa imi fie rau. Si in legatura cu mostenirea apendicita a avut tata si cred ca unchiul meu.

| GianyAndrei explică:

Scuze pentru greselile gramaticale. Sunt pe telefon.