| Winners10 a întrebat:

Am si eu o problema. Mia cazut ceva destul de greu peste degetul de la mana, peste unghie si unghia mia sa innegrit instantaneu si degetul mi s-a umflat, iar degetul ma doare foarte tare in special in zona la radacina unghii. Am pus o compresa cu gheata dupa care am pus si niste spirt. Este cam jumatate de unghie innegrita, as vrea sa stiu daca pot face ceva, daca sunt ceva creme sau orice altceva ce va impiedica unghia sa cada, iar daca va cadea cam in cat timp mi se va reface la loc?

Multumesc Anticipat. Funda big grinbig grinbig grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Imi pare tare rau de tine si de unghia ta.Trebuie sa ai rabdare o sa cada si va creste alta. Aplica local comprese cu apa rece de cateva ori pe zi cam 10-15 min si unge-te cu o crema antiinflamatoare pentru durere.Ai grija daca apar complicatiile te duci la medic.Sa te faci bine!

| CristalHeart a răspuns:

Din cate stiu eu nu se poate impiedica caderea unghiei si eu am patit`o, dar o sa isi revina in maxim 2 sapt.

| DenyDenysuk a răspuns:

Unghia trebuie sa cada cel mai bine ar fi sa mergi la medic si veiavea nevoie si de bandaj pentru a nu te infecta cu altceva a patit-o o prietena