| ndbebducif a întrebat:

Bună TPU! Am si eu următoarea problemă: nu slăbesc și nici nu mă îngraș. Am 1.72 si vreo 77 de kile si credeti-ma ca am incercat totul ca sa slabesc: diete, sport (miscare, sala), sa am grija ce, cand si cat sa mananc, deci efectiv orice am gasit si pe net si nimic. Nu dau jos nici macar un gram si faza e ca nici nu ma ingras. Si ma chinui de luni bune sa slabesc dar nimic, niciun rezultat. Nu inteleg de ce nu functioneaza nimic si de ce corpul meu ramane asa, vreo idee, un sfat, o parere, ceva? Multumesc mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Cat timp continui sa te indopi cu mancare nu o sa slabesti.
Cred ca trisezi la cantar si la calorii.

| Laura162 a răspuns:

Sunt 4 variante:
1. Ai gresit la dieta. Ai calculat gresit caloriile, ai combinat gresit alimentele, etc... nu stiu ce diete ai incercat, deci nu pot sa zic exact.
2. Ai pus masa musculara. La sala, poti da jos grasime si sa pui masa musculara, iar cantarul sa arate aceeasi greutate sau chiar mai mare. In cazul asta, verifica pe cm, nu pe kg.
3. Medicamente. Unele ingreuneaza slabitul sau favorizeaza ingrasatul.
4. Probleme de sanatate. Cel mai des, hipotiroidism (nu e singura varianta). Daca, chiar nu reusesti sa dai jos si nu din cauza punctele 1-2, nu ar strica o vizita la medic si niste analize uzuale.

Si grija cu somnul. Influenteaza si el.