| maryangelll a întrebat:

Am slabit la inceput 14 kg in 5 saptamani tinand o dieta foarte drastica, apoi 6 kg in 8 saptamani, iar dupa aceea inca 14 kg in 33 de saptamani mancand destul de putin, bineinteles ca facand si mult sport mai ales in ultima etapa de slabire. Credeti ca am procedat bine slabind asa sau nu? Problema este ca acum imi este foarte greu sa ma mentin (am 1.73m si 53 kg) si nu as vrea in nici un caz sa ma mai ingras nici un gram, dar nu stiu ce sa fac pentru ca am metabolismul foarte slab si pentru a ma mentine trebuie sa nu mananc mai nimic si ma simt mai tot timpul fara vlaga(adevarul este ca pentru a slabi cele 34 kg am facut eforturi enorme). Nu stiti vreo metoda prin care imi pot accelera metabolismul sau niste alimente specifice? Mersi anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| vlady434 a răspuns:

Eu iti recomand sa respecti cele 3 mese (asta o spun toti). Dar pe langa cele 3 mese, sa mai ai inca 2-3 gustari, intre ele(cred ca si pe asta o spun aproape toti).La micul dejun trebuie sa manaci cel mai mult.Prin "mult" nu vreau sa zic "cantitati industriale", dar trebuie sa fie masa cea mai bogata dintre toate.Sa bei apa, multa apa pe parcursul zilei, indiferent in ce forma, si fara bauturi acidulate. Sa iei cina, inainte de ora 6-7 PM, si sa continui sa bei apa. Sportul e foarte bun, dar nu trebuie facut prea mult, pentru ca muschii au nevoie si de repaus.E bine sa faci, o zi da, una nu. Rezultatele se vad mai bine in repaus. In rest, nu prea mai am ce sa-ti recomand, si succes cu dieta. Sper ca te-am ajutat.

| Cristian_Popescu_1996 a răspuns:

Pai trebuie sa respecti cele 3 mese ale zilei sa mananci multe proteine si sa faci sport sa alergi slabitul prin metoda(fara mancare dauneaz) slabitul prin sport este cea mai buna.deci casa iti maresti metabolismul mananca fara probleme si fa sport astfel te vei insanatosi... funda?