| anonim_4396 a întrebat:

Am stat aseara cu usturoi pe tot nasul ca aveam niste cosuri, si dimineata mi-s-a ars putin din piele, am dat pielita jos si se vede FOARTE URAT! Am pus putina alifie pe arsura aia si vad ca s-a facut putin mai alb.Ce imi mai recomandati sa ma dau pentru ca sa dispara arsura aia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi folosi o cremă de gălbenele sau o cremă/spray pentru arsuri...
Oricum, ar fi indicat să mergi la un control la medicul specialist dermatolog!

Toate cele bune.

| anonim_4396 explică (pentru bursuc001):

M-am dat cu tetraciclina(unguent) si mi-s-a facut coaja, ma dau cu unguentul asta de 5 zile.Ce ziceti sa imi dau coaja jos sau sa o las acolo?

| bursuc001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Este bună şi Tetraciclina.
Nu te mai da cu alt unguent.

NU rupe scoarţa, las-o să "cadă" singură!
Dacă o rupi, atunci îţi rămâne semn ( sau vei sângera ).

| Ruxandra15 a răspuns:

Tetraciclina. Si dupa ce intra bine in piele cu putin corector daca nu se vede foarte tare,

| Iuliaheart a răspuns:

Mibazonul este foarte bun atat pentru arsuri cat si pentru cosuri.iti spun din proprie experienta.se gaseste la farmaciile veterinare si costa vreo 10 lei.incearca,n-ai nimic de pierdut! bafta happy

| Cristyna2000 a răspuns:

Pentru a disparea arsura ai nevoie de timp si de unguent medicinal. Cred ca merge galbenelul bine.